Jak miminko utěšit

Napsal

Jestliže dítě pláče, zjistěte nejprve základní věci, zdali nepotřebuje najíst či přebalit. Nechte miminko odříhnout, aby se z něj dostal přebytečný vzduch, a situace se může zlepšit. Jeli děťátko čisté, suché, nakrmené a odříhnuté, ale stále pláče, může ho utišit některá následující rada.

Fyzický kontakt

Pamatujte si však, že žádná z metod neplatí na všechny děti. Zjistíte to jen tak, že to prostě vyzkoušíte. Na druhou stranu je také prokázáno, že žádná z metod nemusí zabírat pokaždé.

Přitulte dítě k sobě

Fyzický kontakt ho uklidní, zejména když položíte nahé dítě na obnaženou pokožku. Odstraňte všechny rušivé podněty a jděte s ním do tmavé, teplé místnosti. Také pomáhá jiný způsob chování – zkuste ho pochovat ve vzpřímené nebo úlevové poloze.

Houpání

Většina dětí miluje, když je kolébáte ze strany na stranu – je to stejný pohyb, jaký si pamatují z dělohy. Výzkum ukázal, že rodiče houpou děti přibližně v rytmu, jakým tepe srdce. Když to nezabere, zkuste trochu zrychlit tempo – asi šedesát zhoupnutí za minutu stačí. Houpání v kočárku je také uklidňující, stejně jako nošení dítěte v závěsu.

Tanec

Rozrušené dítě můžete také uklidnit, když mu pustíte jemnou hudbu nebo mu zpíváte a tančíte s ním v náručí. Když se dítě uklidňuje, můžete postupně zvolnit krok.

Cumel

Některé děti jsou velmi savé a rády se uklidňují dlouhodobým sáním. I když ho nekojíte – nebo kojíte, ale vaše dítě zřejmě nechce prs. Dočasně se uklidní, když bude moc sát váš čistý malíček, dudlík nebo vlastní ručičku, kterou mu pomůžete dát do úst.

Udržujte dítě v teple

Dítě, které je v teple a cítí se bezpečně, se také rychle uklidní. Vyhřejte místnost na příjemnou teplotu a zabalte dítě do prostěradla nebo do zavinovačky.

Utěšit miminko je v některých situacích těžké, jindy vás naopak překvapí, jak rychle to zabralo. Záleží na spoustě faktorů a dokonce v tom může hrát i momentální nálada miminka. Rodičovská blízkost a teplo však pomůže vždycky.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *