Jak hubnout po čtyřicítce

Napsal

Jak hubnout po čtyřicítceKolem 40. narozenin nebo krátce poté se většina žen a mužů cítí ještě mladá. Jsou ale často nespokojeni se svou postavou a vitalitou, protože bříško, nohy a zadeček se stávají stále více problémovějšími partiemi. Generace od 40 let nahoru přibírá čím dál rychleji, ale shodit je čím dál větší problém než v předchozích letech, přestože nejí o nic víc než dříve. V čem tedy vězí tajemství hubnutí?

Proč je všechno jiné

Na problémech s váhou v druhé polovině života se podílejí čtyři důležité faktory:
– ubývání svalové hmoty
– zpomalení lýtkové výměny
– změna hormonálního prostředí
– nedostatek pohybu

Vše se mění

Musíte si uvědomit, že váš organismus už nepracuje tak výkonně jako mezi 20 – 30 lety, kdy dosáhl tzv. funkčního maxima. Pak jeho výkonnost zase klesá, tělesná stavba se mění, ubývá svalové hmoty a pro hubnutí platí jiná pravidla.
Jak dalece vás tyto změny ovlivní, závisí na vaší povaze, mnohem více však na vašich stravovacích návycích a způsobu života. Dobrá zpráva ale je, že máte možnost tento proces zřetelně zpomalit nebo úplně zastavit.

Méně svalstva

Po čtyřicítce pomalu ale jistě ubývá část svalstva a mění se v tukovou tkáň. To platí jak pro ženy, tak pro muže. Méně svalové hmoty znamená, že látková výměna a s tím související spalování tuků probíhá pomaleji. S ubývající svalovou hmotou klesá i minimální spotřeba kalorií k udržení tělesných funkcí a tím logicky také výdej tělesné energie. To znamená, že tělo už nepotřebuje tolik kalorií jako dříve.

Pryč s pohodlností

Změnu svalové hmoty v tukovou způsobuje především málo pohybu. Dnešní moderní způsob života nás zpohodlňuje: práce v kanceláři, u počítače, častá jízda v autě, televize, eskalátory lidi vyvezou do pater obchodního centra, kolečková křesla a židle, to vše omezuje pohyb člověka. To neprospívá ani zdraví, ani váze.

Zaručené štíhlí a fit

Pro redukci váhy existuje jedno ideální a zdravé řešení – přizpůsobit přísun potravy menší spotřebě energie. To znamená méně kalorií a zároveň zvyšování spotřeby energie cvičením.

Kdo převezme aktivně zodpovědnost za své zdraví, může si užívat atraktivní léta středního věku.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *