Jak často kojit

Napsal

Jak často kojitVaše prsy budou zcela jistě vytvářet tolik mléka, kolik ho dítě potřebuje. V prvních týdnech to může být desetkrát až dvanáctkrát denně. Možná se vám bude zdát, že je krmení téměř permanentní činnost. Ale nebojte, čím více bude dítě stárnout, tím více bude pít, ale v menších intervalech.

Malý žaludek, častý hlad

Často je těžké uvěřit tomu, že je dítě hladové tak brzy po posledním kojení. Ale maličký žaludek dítěte je velký asi jako vlašský ořech, a proto dokáže najednou pojmout jen velmi malé množství jídla. Mateřské mléko je tak dobře stravitelné, že se v žaludku ani dlouho neudrží.
Pokud dítě dostane méně, než potřebuje, což může být spojeno s tím, že buď při kojení usne, nebo saje pomalu, přihlásí se o krmení pláčem. Když dáte dítěti napít pokaždé, když má hlad, dostanou vaše prsy zprávu, že zapotřebí více mléka a přizpůsobí se této potřebě. Během několika dnů až týdnů se intervaly mezi jednotlivými kojeními prodlouží.

Kdy kojení ukončit

Občas zjistíte, že vaše dítě náhle vyžaduje krmení opět častěji. To se stává po dvou, šesti a dvanácti týdnech. Těmto etapám se říká růstové spurty, a když krmíte dítě podle jeho potřeby, vaše prsy se tomu přizpůsobí a tvoří se tak více mléka. Některé maminky zajímá, jak dlouho by mělo jedno kojení trvat. Záleží na tom, jak miminko saje. Někteří kojenci sají intenzivněji po celou dobu kojení a většinou jsou nasycení po 10 až 15 minutách.
Jiní sají mléko po menších dávkách a v mezidobí odpočívají. V tom případě může kojení trvat třeba i hodinu. U pomalých dětí to může vypadat, že jedno krmení přechází v další. S tím se nedá moc dělat a musíte přijmout skutečnost, že kojení vám zabere většinu času. Postupem doby však bude dítě výkonnější a krmení vám zabere kratší dobu.

Přikrmování z lahve

Nenabízejte dítěti láhev místo prsu. Dostane-li dítě výživu jinde, bude sát méně vaše mléko a prsy se vám budou plnit pomaleji a méně, než potřebujete. Také proto, že sát mléko ze savičky je pro dítě snadnější než z bradavky a časem může kojení dokonce odmítat. Budete-li chtít kombinovat kojení s krmením z láhve, měla byste po dobu prvních šesti týdnů výhradně kojit, aby se ustálila produkce mléka. Během této doby nedávejte dítěti dudlík.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *