Draci, čarodějnice a ohňostroje – to jsou Velikonoce ve světě

Napsal

Přípravy na Velikonoce jsou v plném proudu, ba ne, když Velikonoční pondělí je již za dveřmi. Naše tradice a zvyky na Velikonoce známe, ovšem jak tyto svátky probíhají ve světě? 

Létající draci na Bermudách

Velikonoční svátky se nevyhýbají ani britským Bermudám, kde si je umí patřičně užít. Jejich oslavy jara začínají už na Velký pátek, tzv. Kit Fest, který zbožňují jak obyvatelé Bermud, tak jejich návštěvníci. Všechno se odehrává na pláži Horseshoe Bay, kde probíhá přehlídka domácích draků. Ano, čtete správně, hlavní atrakcí jsou létající draci – čím pestřejší a výraznější, tím lepší. Zajímá vás, proč zrovna draci? Traduje se, že před mnoha lety chtěl místní učitel nedělní školy svým studentům vysvětlit Kristovo zmrtvýchvstání. Proto na oblohu vypustil draka, který připomínal Ježíše Krista.

Barevné koberce v Guatemale

A teď se posuneme o kousek dál. Tradice v Antigue v jižní Guatemale spočívá v tvorbě barevných koberců. Právě ty zdobí po celý Svatý týden ulice města. Koberce jsou tvořeny jak květinami, tak také ovocem, zeleninou a často i pískem. I tady hrají roli barvy, hlavně veselé barvy, jimiž zároveň vítají jaro. Je jasné, že touto tradicí žijí zejména umělci, kteří se inspirují guatemalskou historií a mayskými tradicemi.

Ohňostroj na vozíku ve Florencii

Ačkoliv je italská Florencie od nás blíže než předchozí destinace, málokdo ví, že místní na Velikonoce slaví tzv. Scoppio del Carro, což je 350 let stará velikonoční tradice. Dle níž se lidé oblékají do barevných kostýmů z 15. století a v průvodu společně se zdobenými vozíky plných ohňostrojů se schází před katedrálou Duomo. Arcibiskup z Florencie pak během velikonoční mše zapálí zápalnici, která vede ven k vozíku a zažehne ohňostroj. Význam zvyku sahá až do první křížové výpravy a má zajistit dobrou úrodu.

Oblékání do kostýmů ve Finsku

Velikonoce ve Finsku si užívají malé děti, zejména dívky, pro které je velikonoční tradicí obléci se za takzvané velikonoční čarodějnice. A jak taková čarodějnice má vypadat? Opět velkou roli hrají barvy, takže čím barevnější oblečení, tím lepší. Nesmí chybět ani pihy na tváři a správný účes pro malé čarodějky.

Květná neděle a Bílá sobota se ve východním Finsku nese v duchu těchto čarodějnic, které navštěvují domácnosti. Zde pomocí svazků vrbových proutků zdobených barevnými peříčky (něco jako naše velikonoční pomlázka) a krepovým papírem zahání zlé duchy. Při tomto rituálu předříkávají požehnání a za odměnu děti dostanou čokoládové vajíčko.

Jak se vám líbí velikonoční tradice jinde ve světě?

Zdroj foto: pixabay.com

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *