Co byste o měli vědět o vodě

Voda je nezbytnou součástí všech živých organizmů včetně lidského těla. Je obsažena ve všech tělních tekutinách a v každé buňce v těle. U člověka voda tvoří až 80% tělesné váhy, i když s věkem jí v organizmu přirozeně ubývá.

Voda je všude kolem nás i v nás. Je nositelkou života a dokonce i zdraví. Díky tomu, že nás dokáže vyčistit zvenčí i zevnitř, poměrně slušně snižuje riziko našeho onemocnění. Pravidelnou hydratací se ovšem můžete zbavit například zácpy, migrény, případně problémy se žlučníkem, zlepší se vám kvalita pleti a hlavně: podpoříte funkci ledvin, takže lépe odvádí toxiny z těla.

Minerální, kojenecká, pramenitá…

Řada z nás nakupuje balenou vodu, protože si není jistá kvalitou té kohoutkové. Jenže dost často se vám může stát, že si i v obchodě koupíte vodu, jejíž kvalita odpovídá té, co vám teče doma, jen za ní zaplatíte víc a pronese se vám.

Pravidla pro prodej balené vody jsou následující:

  • u pramenité, kojenecké a minerální vody musí být uvedena lokalita původu a název zdroje
  • u těchto tří vod musí být na etiketě také složení vody
  • měli byste najít datum minimální trvanlivosti, případně také pokyny o uchovávání
  • pitná balená voda může být stejná, jako je vaše kohoutkovka, může být i chemicky upravená.

Dokonce ani kojeneckou vodu nepotřebujete kupovat plošně po celé naší republice, naopak. Většina zdrojů pitné vody u nás totiž splňuje kritéria vody pro kojence. Kvalitu pitné vody by měl znát váš pediatr a sám by měl doporučit nutnost balené vody pro miminko.

Kolik pít, když zadržujete vodu

Jestli pozorujete, že si váš organizmus zadržuje vodu, vy otékáte (hlavně spodní část nohou) a přibýváte na váze, možná vás napadlo omezit příjem tekutin. Jenže tím se to nesrovná. Voda se v těle zadržuje ne kvůli nadměrnému pití, ale z docela jiných důvodů – z přemíry soli (konkrétně sodíku) a díky zvýšenému příjmu sacharidů ( 1 gram sacharidů umí na sebe navázat až 3 gramy vody). Takže při otocích neomezujte příjem vody, ale soli a cukru.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *