Kam ve Slovinsku

Pro Čechy je Slovinsko dosud destinaci neobjevenou, i když přes tuto zemi nejspíš cestují do Chorvatska nebo Itálie. Možná jste si ze svých cest pamatujete, že jste zahlédli víc, než jen slovinské dálnice, například úchvatné hory na severu země s nejvyšším vrcholem Triglav s jediným národním parkem ve Slovinsku.

Piran

Návštěva Slovinska je jedinečný zážitek a počítejte s tím, že týden nestačí ani na ta nejznámější turistická místa. Najdete tu nádhernou přírodu i architekturu, památky na bohatou historii území i 47 km pobřeží Jaderského moře s krásnými plážemi.

Cestujeme po Slovinsku

Po Slovinsku je nejlépe cestovat autem nebo na kole, na místní dopravu příliš nespoléhejte. Pokud nepřijedete svým automobilem, můžete si ho poměrně levně zapůjčit. Stejně tak je to i s bicykly. Železniční doprava spojuje nejvýznamnější směry, je ale vždycky pomalejší než doprava po silnici. Nicméně cesta hornatou krajinou z Lublaně do přímořského letoviska Koper, kde vlaky projíždějí přes vysoké průsmyky a následně prudce klesají až na nulovou nadmořskou výšku, je sama o sobě zážitkem.

Zajímavá místa Slovinska

Hory

Sever země patří horským masivům patřícím k Alpám, jmenovitě Julské Alpy, Karavanky, Kamnicko-Savinjské Alpy a Pohorje. Pro zájemce o horskou turistiku je zde značeno 7000 km horských tras.

Jeskyně

Pokud vás naopak láká podzemí, na území Slovinska se nachází 11 500 jeskyní. Nejznámější jsou Postojnské jeskyně, jeskynní systém měřící 24 km, z nichž hlavní pětikilometrová trasa je přístupná veřejnosti.

Moře

Slovinsko má sice jen necelých 50 km pobřeží, nicméně i zde si prožijete krásnou dovolenou v přímořském městě Piran, osídleného nepřetržitě od 5. století, kdy ho formovali Římané, či ve velmi oblíbeném lázeňském letovisku Portorož, poblíž stejnojmenného letiště.

Jezera

Slovinsko se pyšní i jezery, například Bled a Bohinjské jezero. Známější Bled je opravdovou atrakcí, v jeho severní najdete středověký hrad lemovaný románskými hradbami. Bohinjské jezero nabízí nádherné pobřeží připomínající norské fjordy.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *