Jak udržet optimální vlhkost v bytě

Napsal

Chcete-li žít kvalitně, pak je důležité zajistit optimální vlhkost v bytě, která se liší vzhledem k panujícímu ročnímu období – zatímco v létě je optimální vlhkost od 40-55%, v zimě se hodnoty lehce zvyšují a to na 45-60%. Udržet si optimální vlhkost v bytě je velice důležité, neboť nízké hodnoty mohou být příčinou řady zdravotních problémů a stejně tak vysoké hodnoty mohou být důvodem, proč se vám doma tvoří plísně na zdech. Jestliže nevíte, zda u vás doma panuje optimální vlhkost, pak si rozhodně nenechte ujít dnešní článek. Společně se podíváme na praktické rady a tipy, které vám pomohou zajistit a především udržet optimální vlhkost v bytě.

unspecified

O vlhkosti musíte mít přehled

V současné době je k dostání řada produktů – tzv. vlhkoměrů – které vám se sledováním vlhkosti hravě pomohou. Pokud nechcete vyhazovat peníze, můžete optimální vlhkost v bytě sledovat i pouhým okem – pokud se vám rosí okna, cítíte zatuchlinu z oblečení a na zdech se vám tvoří plíseň, pak věřte, že něco není v pořádku. V tomto případě se s největší pravděpodobností jedná o nadměrnou vlhkost. Zpozorovat můžete u pravý opak, tedy suchý vzduch, který je příčinou podráždění sliznice, kašle, pálení očí, ucpaného nosu či celkového pocitu únavy.

Jak zajistit optimální vlhkost v bytě?

Jednou z možností, jak jít ideálním hodnotám trochu naproti, jsou tzv. odvlhčovače, které si dnes můžete pořídit v mnoha provedeních – nejčastěji se jedná o pískové či tabletové modely. Další metodou je pravidelné a pečlivé větrání, které vám rovněž může hodně pomoci. Na škodu nebude ani věnovat pozornost maličkostem, které vám možná na první pohled přijdou banální, ale do vlhkosti v bytě mají hodně co mluvit. Patří mezi ně:

  • sušení prádla uvnitř
  • nepoužívání odsavače při vaření
  • pěstování nadměrného počtu rostlin

Jaký vybrat zvlhčovač vzduchu

Jestliže je u vás doma naopak příliš suchý vzduch, měli byste investovat do jednoho z řady zvlhčovačů, kterých je k dostání vícero. My vám ve zkratce představíme ty základní.

Zvlhčovač parní s teplým odparem: z topného tělíska se po ponoření do vody uvolňuje pára, která mírně zahřívá vzduch.

Zvlhčovač vzduchu se studeným odparem: deskovité těleso do sebe nasává vodu z nádržky, kterou prostřednictvím ventilátoru odpařuje v podobě studené páry.

Ultrazvukové zvlhčovače: Uutrazvukový vysokofrekvenční oscilátor rozbíjí vodu na mikroskopické kapky, které následně vytlačuje do vzduchu.

Share

Jsem moc ráda, že se mohu podílet na tvorbě tohoto webu. Je mi potěšením připravovat pro Vás články z nejrůznějších oblastí, pro něž čerpám informace ze svých vlastních zkušeností. Nejraději mám články na téma vztahů, módy, krásy a bytového designu. Psaní článků je mou vášní a třetím rokem i největším koníčkem. Jsem ráda, že se o to můžu s Vámi podělit :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *