Antikoncepce: Co se bude dít, až ji vysadíte
Napsal Marks
Jsou to už roky, co jste si nechala předepsat první antikoncepci? Je možná na čase přemýšlet, jestli byste ji neměla vysadit. Ať už plánujete v příštích pár letech otěhotnět, nebo ne.
Už několik let do sebe „cpete“ hormony ve formě antikoncepce. Je možná na čase připomenout si názory lékařů na její dlouhodobé užívání. Bohužel, co lékař, to jiný přístup.
Jak antikoncepce funguje
Je třeba si uvědomit, že antikoncepce je vlastně jakási blokáda vaší přirozené ovulace. V době, kdy ji užíváte, v podstatě nemáte klasickou menstruaci. Antikoncepce dodává tělu takové množství hormonů, aby dokázala zmást mezimozek. Ten si pak myslí, že má tělo hormonů dostatek a nevyšle signál k jejich další produkci. A v těle, kde nejsou vlastní hormony, nemůže docházet k ovulaci. Říkáte si jednoduchý princip?
Ano, ovšem problém může vzniknout, jakmile antikoncepci vysadíte. Tělo je zmatené natolik, že může trvat mnoho měsíců, než se vám ovulace vrátí. Některé ženy samozřejmě začnou klasicky menstruovat třeba už měsíc po vysazení, v těle jim ale chybí mnoho minerálů, které umělé hormony ničí. Hned po vysazení byste proto měla užívat vitaminy A, E, B6, B12, zinek, hořčík a kyselinu listovou ve speciálních preparátech. Díky tomu tělo opět posílíte a především jej můžete pomalu připravit i na těhotenství.
Co se stane s mým tělem, když antikoncepci vysadím
Možná si pamatujete, jestli jste se po nasazení antikoncepce nějak změnila. Někdo se zbavil nepříjemného akné, někdo přibral, jiné ženě se mohl změnit průběh menstruačního krvácení. Podstatné je, kdy jste antikoncepci začala brát. Jestli to bylo v době, kdy jste měla již plně vyvinutý menstruační cyklus, nebo ještě předtím, než se vám stabilizoval. Vždy je pro tělo lepší, když je antikoncepce nasazena ž po plném vytvoření ovulačního a menstruačního cyklu.
Umělé hormony v prášcích i náplastech se chovají nepřátelsky k vitaminům, jak jsme zmínili. Ničí například vitamin E, který podporuje oběh krve v těle a vitamin B6, který je močopudný. Výsledkem je, že žena může v těle zadržovat přebytečnou vodu. Ta pak způsobuje pocit oteklých nohou, ale třeba i napuchlé tváře nebo celulitidu. Zkrátka a dobře můžete po vysazení opět „splasknout“, což může vypadat tak, že jste zhubla.
Některým ženám se po vysazení zhorší pleť. Může to být dáno tím, že právě antikoncepce jim kdysi pomohla problémy s akné vyřešit. Některé si ale na horší pokožku stěžují přesto, že předtím neměli žádné problémy. Pokud se vám něco podobného stane, zvyšte dávku vitaminů a pijte dostatek tekutin. Hladina hormonů v těle se po nějaké době usadí. Jestliže obtíže přetrvávají, obraťte se na kožního lékaře.
Když chci po vysazení antikoncepce otěhotnět
Jedním z hlavních důvodů, proč ženy vysazují po dlouhodobém užívání antikoncepci, je početí. Pokud plánujete miminko, rozhodně vše proberte se svým lékařem. Přestože někteří z nich doporučují otěhotnět okamžitě po vysazení, zjistěte si všechny informace i z jiných zdrojů. Lékaři většinou rychlé otěhotnění doporučují z toho důvodu, že je po vysazení tělo mnohdy nabuzené a začne ovulovat (jste plodná) a otěhotnění je velmi časté. Po té se může stát, že hladina hormonů klesne a vy třeba na pár měsíců ovulaci ztratíte. Na druhou stranu si ale musíte uvědomit, že hormony z antikoncepce ve vašem těle zanechaly paseku (zmíněné chybějící vitaminy).
Nedostatek hořčíku může způsobit omezení prokrvení dělohy a placenty – dítě je podvyživené a je ovlivněn jeho motorický vývoj, nedostatek vitamínu E vyvolává neplodnost a samovolné potraty, nedostatek vitamínu A je stejně nebezpečný jako jeho nadbytek, může způsobit hromadění tekutin v mozku a kostní dřeni. Nedostatek vitamínů B6, B12 a kyseliny listové se projevuje zvýšeným rizikem rozštěpu páteře a sníženým vývojem nervové tkáně. Nízká hladina zinku se spojuje s patologicky prodlouženým průběhem porodu a různými gynekologickými záněty.
Zkrátka a dobře byste po vysazení antikoncepce měla s pokusy o početí počkat pár měsíců, ideálně rok.
Recommended Posts
Jak na japonskou manikúru P-shine v pohodlí domova?
24 srpna, 2024
Jak klimatizace ovlivňuje naše vlasy a pleť?
31 července, 2024
Používáte pravidelně olej na kůžičku? Důvody, proč byste měli začít
21 července, 2024