Alergické reakce

Napsal

Máte časté záchvaty kýchání, dostanete vyrážku, bývá vám špatně od žaludku či vám neustále teče z nosu? To jsou všechno příznaky alergie – stavu, který je tak rozšířen, že odhadem nejméně jeden ze čtyř lidí jej někdy zažije.

Jak vzniká

Alergie vzniká tehdy, když obranný imunitní systém organismu přežene svou reakci na látku, která je pro něj normálně neškodná, například pyl, nějaká potravina, zvířecí srst nebo třeba roztoči v domácím prachu.
Imunitní systém, který je postaven před takovou látku, začíná produkovat velké množství zvláštní bílkoviny, která se nazývá imunoglobulin E. Ten způsobuje, že specializované buňky uvolňují do krevního oběhu mocné chemické látky, které ničí onoho škodlivého vetřelce. Alergii vyvolává hlavně histamin.

Proč jsou lidé alergičtí

Sklon k tomuto postižení se často dědí – děti, které se narodí alergickým rodičům, budou asi s 60 procentní pravděpodobností sami alergičtí. Proto se výzkum soustředí především na prevenci. Některé studie uvádí, že rozhodujícím obdobím je rané dětství, ve kterém je imunitní systém velmi vnímavý, a jestliže jsou děti v této době vystavění nějakému alergenu, může to v pozdějším věku nastartovat alergickou reakci.
Při prvním kontaktu s alergenem se u člověka většinou žádné příznaky neprojeví. To vyžaduje opakované setkání. Když ale jedno začne imunitní systém považovat nějakou látku za škodlivou, spustí se reakce pokaždé, když se s ní organismus setká.

Jak s alergií bojovat

Nejlepší cestou prevence je vyhnout se alergenu. To však v některých případech buď nejde, nebo to lze jen velmi těžko. Všude na nás totiž číhá nebezpečí.
Nekuřte. Kouření pravděpodobně zvyšuje riziko alergie u lidí, kteří jsou k ní náchylní. Cigaretový kouř zhoršuje alergickou reakci u dospělých a dětí s astmatem a sennou rýmou. Pasivní kouření také zvyšuje u kojenců a dětí vnímavost k alergenům v pozdějším životě.
Je-li to možné, kojte dítě nejméně půl roku. Zdá se, že kojení napomáhá k prevenci alergie na kravské mléko.
Doma udržujte co nejbezprašnější prostředí. Omezte zařízení a doplňky, ve kterých se chystá prach, například koberce. Pořiďte si speciální lůžkoviny a kupte vysavač, který si poradí s prachem i s roztoči.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *