Akné v intimních partiích může vystrašit. Kdy zajít k lékaři?

Napsal

Zejména intimní oblasti těla mohou mít různé záhyby a místa, na která se jen málokdy podíváte či zaměřujete pozornost. O to víc pak může být nepříjemným překvapením fakt, že objevíte bulku nebo pupínek v tříslech nebo dokonce velmi blízko pochvy. Ve většině případů se však nejedná o žádný vážný problém. Kdy ale zpozornět a začít problém řešit s lékaři?

Na těle je několik míst, která jsou náchylná k tvorbě akné a různých kožních výrůstků. Mezi ně patří například pleť (hormonální akné pak především kolem úst, brady a krku), podpaží nebo právě oblast třísel a vagíny. Pupínky, akné, boláky i bulky v oblasti genitálií jsou bohužel častým jevem. Právě v této oblasti je velké prokrvení, nachází se zde také mnoho potních žláz a vlasových folikul. Ty jsou mnohem více náchylné pro poškození nebo zanícení kůže, než je tomu například na břiše nebo končetinách.

Možná máte citlivou pokožku

Většina druhů akné vzniká jako reakce a zanícení pokožky v oblasti genitálií na různé podněty. Mezi ně patří například špatně vybraná kosmetika pro intimní hygienu, nekvalitní a neprodyšný materiál spodního prádla nebo také jiné kosmetické produkty. Často jsou to také vlhčené ubrousky nebo deodoranty.

Za podráždění pokožky kolem pochvy může také výtok, přirozený pot nebo moč. Ponechané sperma může také vyvolat reakci k šíření akné.

Zarůstající chloupky

Nejčastější příčinou tvorby pupínků a nepříjemného akné v intimní oblasti jsou zarůstající chloupky. Folikulitida vzniká ze zanícení folikulu jednoho chloupku, který povyroste a opět se stočí zpět pod kůži. V takovém případě se do cibulky chloupku snadno dostane bakterie a zánětlivé místo vznikne. Takové pupínky se objevují nejčastěji pár dní po holení intimní partie. Jak se ale takovému problému vyhnout?

Zapomeňte na drastické holení. Jednorázové žiletky ženy používají pro holení nejčastěji, většinou se holí v rychlosti během klasického každodenního sprchování. Dejte si na holení dostatek času a rozhodně se neholte jen s obyčejným mýdlem a vodou. Pokud chcete používat jednorázová holítka, je třeba k nim pořídit také speciální holící pěnu pro intimní partie. S takovou pěnou bude samotné holení mnohem šetrnější a samotné cibulky chloupků nepoškodíte. Zamezíte tak možnému zarůstání chloupků.

Nikdy akné nemačkejte

Možná vás jako první při objevení pupínku napadne vymačkat jej. To se ovšem v těchto intimních místech lidského těla rozhodně nedoporučuje, infekce by se mohla snadno dostat do těla. Šíření bakterií a infekcí z pupínku může přinést zhoršení celého stavu, ačkoliv to možná ani není třeba.

Pupínek, bulka nebo akné se každým dnem o něco více zvětšuje, jak se naplňuje hnisem. Nakonec se na jeho vrchní části objeví bílá čepička a puchýřek či pupínek praskne sám. U samotného konce růstu akné může být celá oblast bolestivá, to však netrvá příliš dlouho.

Pokud se vám zdá, že pupínek roste již příliš dlouho, navštivte lékaře a domluvte se s ním na postupu odstranění pupínku. On sám vám jistě pomůže a hnis vám odstraní tak, aby žádná další infekce nehrozila.

Pozor na cysty

Pozorování každého pupínku i v intimní oblasti je důležité zejména pro případ, že se nejedná o akné, ale cystu nebo jiný, jinak nebezpečný výrůstek. Bradavice, cysty a nebezpečné bulky je potřeba řešit s lékařem co nejdříve, zamezíte tak dalšímu šíření nebo zhoršení zdravotního stavu.

Nejčastější příčinou bulky na stydkém pysku nebo v blízkosti pochvy, pokud se nejedná o klasické akné, je zánět Bartholiniho žlázy. Tato žláza se nachází na obou stranách u vstupu do pochvy, má na starost přirozené zvlhčování poševního hrdla. Může se zanítit a vzniknout cysta, která se projeví právě bulkou v této oblasti. Taková cysta se většinou řeší operativně pod celkovou narkózou, kdy je vyňata celá žláza.

Obecně platí, že pokud se na pupínku neobjevuje bílá čepička, naopak je bulka podobná abscesu a je nebolestivá, může se jednat o cystu.

Zdroj foto: www.freepik.com

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *