Recept na nejlepší celerové hranolky

Napsal

Jestli hledáte zdravější alternativy oblíbených dobrot do svého jídelníčku, určitě jste už přemýšleli i nad tím, čím nahradit bramborové hranolky. Hlavně ti, co omezují příjem sacharidů (carbohydrátů) ve stravě, stále častěji volí jako přílohu i zdravé “zobání” zeleninové hranolky. A jedny z nejlepších jsou hranolky celerové.

Celer je zelenina velmi zdravá, s velkou přidanou hodnotou. Bulva celeru obsahuje řadu minerálních látek a organických kyselin, dokáže regulovat hladinu hormonů, cholesterolu v krvi i krevní tlak, detoxikovat tělo i zklidnit nervy. A říká se, že celer je afrodiziakum.

Jak na celerové hranolky

Aby byly opravdu zdravé, jsou nejlepší celerové hranolky pečené v troubě. Kdo má rád, když vynikne typická celerová chuť, stačí mu jen je osolit, výborné jsou ale jemně nakořeněné. Co na celerové hranolky budete potřebovat?

  • 1 kg očištěného celeru 
  • 2 lžíce oleje
  • 1 lžička soli
  • koření podle chuti (směs sušeného česneku, tymiánu, oregana, papriky, chilli a podobně; můžete také použít některou z hotových směsí, například směs koření na americké brambory)

Nejprve si celerové bulvy nakrájejte na hranolky asi centimetr silné, dejte je do mísy a zalijte olejem. Na talířku si smíchejte koření a směsí pak celerové hranolky posypejte. Množství koření záleží čistě jen na vaší chuti. 

Předehřejte si troubu na 230 °C a na plech dejte pečící papír. Celer ještě jednou důkladně promíchejte, aby se obalil směsí koření a olejem a rozprostřete ho na plech. Pečte do té doby, než budou hranolky měkké a zlatavé. V průběhu pečení je dobré je obrátit, aby se propekly stejnoměrně. Hotové celerové hranolky podávejte k masu, s dipem nebo jen tak na chuť místo chipsů.

Tip na dip: do kelímku kysané smetany přidejte trošku soli a drcený česnek nebo kopr nebo pažitku. Můžete také dát směs bylinek, které máte rádi, například provensálské, případně ochutit troškou paprikové pasty (harissa nebo balkánský ajvar).

Share

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *