Jak pěstovat levanduli

Napsal

Levanduli můžete pěstovat na zahrádce, ale poroste a pokvete vám i v květináči na balkoně. Její nezaměnitelná vůně vám bude po celé léto připomínat Středomoří a francouzskou Provence. Navíc vás ubrání od některého obtížného hmyzu, kterým levandule naopak nevoní, například od molů.

Levandule ((Lavandula angustifolia) patří mezi trvalky a pořídit si ji můžete buď jako rostlinku nebo si ji vypěstujete ze semínek. Druhá varianta je poněkud náročnější a začít byste s ní měli už někdy v průběhu února. Semínka levandule zasejete do misky nebo truhlíku, který dáte do pokoje s teplotou kolem 20°C. Rostlinky vyklíčí za 3-4 týdny. Potom je přesadíte do malých květináčků (mohou být sadbovače) a po “zmrzlých”, tedy někdy v polovině května, kdy už nehrozí přízemní mrazíky, je můžete přemístit ven – na zahradu nebo na balkon.

Péče o levanduli na zahradě

Vzhledem k tomu, že levandule pochází z lokality Středozemního moře, kde si musela zvyknout na přímé sluneční paprsky a výkyvy v dodávce vody, je tato rostlina velmi nenáročná na náš čas a péči. Levanduli se daří na slunných místech, v hlinitopísčité půdě a snese spíš suco než přemokření. Když ji během horkého léta zapomenete zalít, nic se nestane.

V našich podmínkách zvládne přezimovat úplně bez problému, pokud ji neoslabíte pozdním řezem. V době květu levanduli stříháte, abyste si mohli květy nasušit do vazby, do vonných látkových pytlíčků i jako koření. Po odkvětu keříky sestříheje nad úrovní nových lístků, které vyrašily na jaře, ale ne až do dřeva, rostliny by totiž nemusely na jaře obrazit. Pokud podzimní řez nestihnete, nevadí. Druhý řez se provádí hned na začátku jara, kdy řezem rostliny zmladíte a zároveň odstraníte omrzlé části. Na jaře se také zastřihují do tvaru.

Pěstování levandule na balkoně

I na balkoně vyhovují levanduli stejné podmínky, tedy sluníčko a mírná zálivka. Pěstujte ji v objemnější nádobě, ať se může rozrůst a má dost květů. V květináči ale rostliny nezapouští kořínky příliš hluboko, takže je s prvními chladnými dny přestěhujte do bytu nebo do zimní zahrady, aby kořínky nezmrzly.

 

Share

Recommended Posts

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *