Venkovní žaluzie versus rolety

Napsal

Venkovní rolety i žaluzie plní v podstatě stejný primární úkol: chrání nás před slunečními paprsky. Obě varianty toho ale ve skutečnosti dokážou víc a na nás je rozhodnout se, jestli pro naše použití jsou lepší venkovní žaluzie nebo venkovní rolety.

Obecně se dá říci, že i pokud jde o tepelnou ochranu objektu, působí stejně: v zimě šetří náklady za vytápění a v létě za klimatizaci. I způsob ovládání je v obou případech totožný, ať už mluvíme o mechanickém nebo pomocí dálkového ovládání nebo aplikací. V čem se tedy liší?

Venkovní žaluzie

Jestliže si chcete i při stínění regulovat světelné podmínky, jsou žaluzie vhodnější, protože jejich lamely můžete otočit do různých poloh. Tím máte zaručenu takovou intenzitu světla, jakou právě potřebujete. Další výhodou žaluzií je jejich všestranné použití pokud jde o rozměry. Na rozdíl od rolet, které mají svá omezení, venkovní žaluzie můžete realizovat všude.

Venkovní rolety

Největší devizou venkovních rolet je zajištění bezpečí – přes rolety se chmatálkové do bytu nedostanou. Oceníte je tedy hlavně v přízemních bytech, a to i díky perfektní zvukové izolaci. Jestliže pracujete na směny, po noční uvítáte tmu, kterou dokážou stáhnuté venkovní rolety zajistit o dost líp, než žaluzie. Na výběr rolety se zaměřte také tam, kde hrozí velký vítr, protože jsou odolnější.

Stále nevíte, co vybrat?

Mnohem jednodušší rozhodnutí mají majitelé bytů. Zvolí podle toho, jak moc potřebují bezpečnost, protihluková opatření, případně regulaci světla. Jestliže ale pořizujete stínící techniku do rodinného domu, můžete mít v každé místnosti na tyto parametry jiné nároky. Toto se dá vyřešit kombinací rolet a žaluzií, kdy v přízemí (kvůli bezpečí) a v ložnici (kvůli tmě) použijete venkovní rolety, ve zbývající části domu pak můžete realizovat žaluzie. V každém případě ale platí, že venkovní stínící technika dokáže výrazně snížit náklady na tepelný komfort oproti vnitřním žaluziím či roletám.

Share

Recommended Posts

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *