Rakovina prsu – příznaky a rizikové faktory, které byste měla znát

Napsal

Rakovina prsu je poměrně častým onemocněním, proto je důležité pečovat o zdraví svých prsů. Nevyhýbejte se tak pravidelným kontrolám, díky kterým můžete včas odhalit možné příznaky. Předejdete tak případným negativním následkům.

Samovyšetření prsou

Pro prevenci je nejdůležitější svá prsa pravidelně kontrolovat. Nejlepší dobou pro vyšetření je pátý až desátý den po začátku menstruace. Nejlepším způsobem vyšetření jsou krouživé pohyby třemi prsty naplocho, nejprve povrchově a poté trochu hlouběji. Prohmatejte oblast od klíční kosti do podpaží až ke spodní části prsou. Důležité je žádnou část nevynechat, kromě prohmatání je vhodné prsa také zkontrolovat v zrcadle, zda vypadají stále stejně.

Rakovina prsu příznaky

Nejčastějším příznakem, který je spojován s rakovinou prsu, je podkožní bulka. To však není jediným symptomem, na který je třeba dávat pozor. Zpozornět byste měla také při výtoku z bradavky, vpáčení bradavky a dalším změnám. Problémem je také bolestivost a změna tvaru prsou. Na rakovinu prsu může ukazovat také zarudlá kůže s pomerančovou kůží v okolí prsou. V mladším věku bývá dostačující samovyšetření, v pozdějším věku je pak doporučováno vyšetření mamografem.

Možná rizika

S některými riziky vzniku rakoviny prsu nelze nic dělat, jedná se o věk, rodinou anamnézu či třeba hustota prsní tkáně. Některé faktory však můžeme ovlivnit. Jedná se hlavně o nadváhu či obezitu, zejména v období po menopauze. Abyste omezila riziko vzniku rakoviny prsu, je důležité udržovat si zdravou váhu. Kromě toho je prospěšný také pravidelný pohyb. Mezi další rizikové faktory patří konzumace alkoholu, i poměrně malé množství může být pro zdraví prsou značně nepříznivé.

O své zdraví bychom pravidelně měly pečovat, přičemž samovyšetření prsou je to nejmenší, co pro sebe můžete každý měsíc udělat.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *