Vztahu s manipulátorem se raději vyhněte. Jak ho poznat?

To, že s vámi partner manipuluje často poznáte, až když už jste v pasti. A bez pevné vůle a důslednosti se z jeho područí nevymaníte. Jak se ale dá poznat, že žijete s manipulátorem? Jsou nějaké indicie, podle nichž rozeznáte manipulující chování?

Pochopitelně, pokud se soustředíte, zjistíte, co v jeho chování by mohlo signalizovat manipulaci. Manipulátor se totiž často maskuje za laskavost, ochotu, milé a vstřícné chování. Vůbec totiž nemusí jít o diktátora s násilnickými sklony. Přesto se soužití s manipulátorem dá označit jako psychické týrání.

Jak poznat manipulátora

Jakkoliv se v konkrétních detailech může chování manipulátorů lišit, existují základní znaky, které se dají vysledovat všeobecně. Některé z nich vám popíšeme:

1. Kritizuje všechny, jen sebe neustále obhajuje

Všichni a všechno je špatně, jen oni jsou ve svých očích bez chyby. Manipulátoři jsou velcí moralisté a dají to pocítit hlavně vám. Protože oni “dělají všechno pro vás”, tak co byste, sakra, chtěli. A co je pro ně typické: káží vodu a pijí víno – rozdíl mezi slovy a činy by vás měl varovat.

2. Lhaní jako životní styl

Manipulátor si kolem sebe vytváří jednu velkou vylhanou “realitu”. Lže vám o své rodině a blízkých, jim zase vás vykresluje úplně jinak (často mnohem hůř), než jaká jste. Lže vždy, kdy se mu to hodí nebo nabyde dojmu, že se mu to vyplatí. Ze všeho se vylže a díky své mu umění překroutit všechno ve svůj prospěch, vyjde z toho on jako oběť a vy jste ti špatní.

3. Své chyby projektuje do vás

Už jste se někdy dostali do konfliktu s manipulátorem? Ve chvíli, kdy mu chcete něco vytknout, obžaluje vás z prolhanosti, agresivity, manipulativnosti, to vám přisoudí zákeřné jednání a vulgární vyjadřování, takže máte tendenci se ospravedlňovat a hájit. Celou dobu na vás křičí, ale vás obviní, že řvete. Vždycky vás popisuje s jeho negativními vlastnostmi.

4. Život s ním je jako na houpačce

Pokaždé, když se rozhodnete situaci řešit rozchodem, stane se ten nejhodnější člověk na světě. Ví, co říct, co udělat, aby si vás udržel. Je přeborníkem na sliby. Ukonejší vás do pocitu, že se změnil a už bude všechno dobré. Ale dlouho to nevydrží.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *