Vytrvalostní sporty

Napsal

VVytrvalostní sportyytrvalostní druhy sportu jsou nejvhodnější k redukci váhy. Po 20 minutách intenzivního tréninku začne tělo odbourávat tuk. Výhodou je, že při tom pohybujete více částmi těla najednou. Lidé s BMI nad 30 by se měli vyvarovat sportů, které poškozují klouby.

Sportovat můžete venku i vevnitř

Nabídka tzv. indole a outdoor sportů je dnes větší než dříve. K hubnutí vám můžeme doporučit například aqua aerobic, plavání, veslování na sportovních člunech, kolečkové brusle, nordic walking, jogging, horskou turistiku, jízdu na kole a lyžování. Smysl mají také kolektivní sporty jako fotbal, basketbal, volejbal a házená.

Jak moc intenzivně

Spalování tuku funguje optimálně, když 3x týdně 30 až 40 minut nepřetržitě a intenzivně provozujete vytrvalostní sport. Kdo si ze začátku dopřává půlhodinku denně, aktivuje více látkovou výměnu a rychleji hubne. Jen pravidelný pohyb vám přinese úspěch, jaký si přejete. Začněte pomalu a postupně přidávejte. Měla byste mít stále pocit, že zvládnete více, ale nedělejte to. Kdo při vytrvalostním sportu nemůže popadnout dech a nemůže ani pořádně mluvit, měl by intenzitu snížit.

Fit ve vodě

Vodní sporty vás dokonale zbaví tuku, protože spotřeba kalorií ve vodě je dvakrát tak velká než na zemi. Aerobic, jogging, cvičení s činkami a spinning ve vodě chrání klouby a svaly, zvyšují výkonnost a sílu.

A co posilování

Vytrvalostní sporty můžete dobře kombinovat s posilováním. Při tom se sice spálí méně tuku, předností ale je, že sílí velké svalové skupiny a protahují se šlachy, udržují tak pružnost pohybového aparátu. Nejlepších výsledků dosáhnete, když zvládnete 15 – 18 opakování pro jedno cvičení.

Ještě než začnete

Před každým tréninkem si musíte protáhnout své svaly, šlachy a vazy : postavte se s mírně rozkročenýma nohama, nejprve kružte rameny a uvolněnými pažemi. Pak upažte a opět kružte rameny s oběma nataženými pažemi. Poté paže povolte a spusťte, předkloňte se a vytáhněte se nahoru. Paže a trup spusťte hluboce do předklonu, přitom můžete lehce povolit kolena. Znovu se pomalu narovnejte a kružte pánví. Nakonec se lehce pohupujte na špičkách prstů nahoru a dolů nebo choďte na místě. Vše opakujte 10krát.
Takto zahřátí můžete začít s joggingem, nordic walkingem nebo s jízdou na kolečkových bruslích – prostě se sportem, který vám osobně nejvíce vyhovuje.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *