Vyberte si ty správné zimní boty

Když se venku ochladí, napadne sníh nebo mrzne tak, že z toho zebe, je dobré mít pořádné zimní boty. Jen tak se dá ta zimní nepohoda ve zdraví přežít. V těch správných botách se totiž i zima snáší lépe.

Jak vybrat správné zimní boty? Ono dost záleží na tom, k čemu mají dané boty sloužit – jestli se s nimi chcete brodit ve sněhu, pobíhat po ulicích s rozbředlým mokrým sněhem, jestli potřebujete elegantní zimní obuv nebo raději pohodlné vyteplené workery. Na každou situaci se najdou vhodné boty.

Teplo na prvním místě

Ti, kdo vás odkazují na nohy v teple, vám přejí opravdu to nejlepší. Pokud máte chodila schovaná do teploučkých bot, chráníte se před prochladnutím a řadě zdravotních potíží. Zimní obuv (stejně jako třeba spacáky) mají svoji teplotní tabulku, podle které si můžete vybrat ty nejvhodněší boty právě pro vaše klimatické podmínky.

Boty jsou vyráběny z různých materiálů, mají odlišnou stavbu i vnitřní izolaci. Je tedy důležité vybrat ten správný druh zimních bot na konkrétní situaci. Jedete do hor, kde bude nejméně 15 stupňů pod nulou, nebo se budete v zimě zdržovat jen v autě nebo na pochůzkách při teplotách kolem nuly? To je jedno ze zásadních kritérií pro výběr zimních bot.

Nepodceňujte pohodlí

Noha stísněná v botě o číslo menší mnohem rychleji prochladne. Správné boty nejen dobře padnou, ale disponují i prostorem pro teplou ponožku. A rozhodně nepodceňujte prodyšnost boty. Ideální zimní obuv jsou prodyšná do té míry, že odvádí vlhkost pryč z bot a tím si zvyšuje ochrana i pohodlí vašich chodidel. Prodyšné boty bývají obvykle z materiálu, který obsahuje nylon. Ten však nereaguje dobře na vodu, proto ho obsahují zejména kozačky vhodné do města. Zimní boty do hor jsou běžně vyráběny z nepromokavé syntetické tkaniny, (například GORE-TEX).

K pohodlí přispívá i vhodně zvolený podpatek – pro chůzi v namrzlém prostředí je ideální podešev rýhovaná, která tolik neklouže. Kozačky na vysokém jehlovém podpatku se na pochůzky příliš nehodí.

 

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *