Vyberte si luxusní osvětlení do designového interiéru. Na co je třeba pamatovat?

Správně vybrat osvětlení do bytu je možná těžší, než si myslíte. Ve skutečnosti hraje osvětlení zásadní roli v tom, jak se nám bude v bytě bydlet a jak komfortní nám budou připadat každodenní činnosti. Občas je jednodušší v bytě chvíli žít a až poté se pustit do zařizování světel, ale to je často těžko realizovatelné. Proto existují určitá obecná doporučení, která vám pomohou nešlápnout vedle.

Určitě platí, že daleko lepší než klasické studené bílé zářivky, budou do domácnosti vždy lepší ty, které vydávají teplé bílé světlo. Zejména do ložnice nebo do obývacího pokoje je pak lepší volit tlumené osvětlení, které vám umožní příjemnou relaxaci. Luxusní designové osvětlení volte do míst, kde bude mít také svůj dekorační charakter, tedy typicky do středu obýváku nebo kuchyně. Kromě klasických stropních svítidel nezapomínejte na různé lampy, ideálně vybavené stmívačem, kterým si snadno můžete regulovat intenzitu světla podle aktuální potřeby.

Kolik světla potřebujete?

Je jasné, že světla by mělo být v každé místnosti tak akorát – tedy ani ne málo, ani ne příliš. V místnosti je obvyklé nějaké centrální osvětlení, které má poměrně intenzivní světlo a využívá se tehdy, když na něco potřebujete skutečně vidět. Pro běžnou relaxaci se hodí méně intenzivní světla, třeba ve formě lampiček. V ložnici bývá často světlo umístěno nad postelí, a proto vždy volte lehké a nenápadné stropní svítidlo.

Máte-li rádi minimalistické interiéry, které zrovna neoplývají různými doplňky, může být zajímavé designové svítidlo skvělou volbou, která interiér dekorativně pozvedne. Velmi zajímává je třeba skleněná plastika, která navíc nabízí zajímavý efekt odrazu světla a do prostoru přináší netradiční odlesky.

Intenzita světla

Existují normy, které stanovují doporučenou intenzitu světla pro různé činnosti a místnosti v bytě. Vyplatí se jimi řídi, nejsou tam jen tak pro nic za nic a obvykle budete rádi, že jste na ně dali. Intenzita světla se udává v luxech:

  • 500 lx – kuchyňská linka
  • 300 lx – čtení, herna, kancelář
  • 200 lx – šatna, koupelna, toaleta, jídelna
  • 150 lx – schodiště, garáž s dílnou
  • 100 lx – chodby, skladiště
  • 75 lx – parkovací prostor
  • 50 lx – sklep

Vyberte ideální barvu světla

Domů si vždy vybírejte LED žárovky, které disponují spíše teplými odstíny světla. Je to příjemnější a působí to výrazně útulnějším dojmem. Chladné tóny mohou vyvolávat dojem nemocnice nebo chladné kanceláře, což jistě není to, co byste doma chtěli. Je ale samozřejmě pravda, že jinou barevnou teplotu vyberete pro lampičku na pracovním stole a jiná se zase bude hodit pro osvětlení kuchyňské linky. Při výběru barvy osvětlení myslete také na to, že dnes již víme, jak nás právě barva světla dokáže ovlivňovat v naší produktivitě. Teplé červené světlo spíše utlumuje a je ideální na večer a na usínání, naopak zářivé tóny chladné bílé povzbuzují a motivují práci. Na základě těchto vědomostí můžete snadno vybrat odstíny do různých místností dle vašich potřeb.

Má cenu investovat do designových kousků?

To je samozřejmě otázka, kterou si klade spousta lidí. Odpověď je pak poměrně jednoduchá – záleží na vašem stylu a vkusu, ale obecně platí, že v moderních interiérech obvykle osvětlení zároveň funguje jako velmi vkusná a minimalistická dekorace. Oblíbené jsou zejména přírodní materiály, tedy třeba dřevěná světla nebo slaměná stínidla. Jde o poměrně univerzální kousky, které se dají kombinovat s různými barvami nábytku a styly interiéru. Nemusíte se tedy bát, že by každá změna sedačky nebo výmalby znamenala také výměnu osvětlení. Jde často o vyšší investici, kterou je samozřejmě třeba promyslet. Klíčové je také to, co od osvětlení čekáte. Některá stínidla jsou skutečně tak velká, že je patrné, že světlo bude svůj hlavní účel – tedy svícení – plnit vlastně jen okrajově. Pak je třeba toto brát do úvahy při plánovaní celého interiéru.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *