Poznejte příznaky a příčiny poruchy trávení

Napsal

Poznejte příznaky a příčiny poruchy tráveníV lékařství je porucha trávení známá pod názvem dispepsie. V běžných podmínkách však tento problém lze nazvat také jako žaludeční nevolnost. Pokud jste tedy někdy zažili stavy bolesti žaludku, raději se seznamte s jejich příčinami a příznaky.

Poruchy trávení nepodceňujte

Poruchy trávení doprovází pálení nebo bolestivé pocity v horní části břicha, které jsou často doprovázené dalšími potížemi, jako je žaludeční říhání, nadýmání, nevolnost a někdy i dokonce zvracení.

Lidé však často používají poruchy trávení pro vysvětlení nebo vyložení několika jiných neobvyklých „stavů“ žaludku. Avšak tito lidé si většinou pravé příznaky poruchy trávení pletou s jinými. Tato nemoc se může, stejně jako řada dalších nemocí, nakonec stát vážnou zdravotní potíží, kterou však většina žen a mužů nebere jako příliš závažnou, a proto se snaží vyléčit se vlastními způsoby. Většinou je to z důvodu, že berou zažívací potíže jako triviální záležitost.

Pojďme se proto seznámit s běžnými příznaky poruchy trávení.

Příznaky

Samotné příznaky jsou však velmi individuální u každého jedince. Jednotlivec, který trpí poruchou trávení se obvykle může setkat se zácpou, nechutenstvím, průjmem, kyselostí, častými větry, ale mohou se také setkat s nepohodlným pocitem žaludku nebo bolestmi břicha.

Do této kategorie příznaků však patří i nadměrná tvorba plynů v žaludku a zvracení. Zvracení může být také doprovázeno bolestí a slabostí nohou, především v dolní oblasti.

Většina příznaků je však velmi podobná příznakům jiného trávícího problému. Proto si nechte správnou diagnózu určit lékařem, který by vám měl také doporučit postup léčby. Domácí léčení někdy může být ale i na škodu, než k užitku, proto lékaře rozhodně nevynechávejte.

Příčiny

Špatné trávení u člověka může být způsobeno hned několika faktory. Nejčastější příčinou je nezdravý životní styl. Zde je tedy vhodné uvést – konzumaci mastných nebo tučných jídel, velký příjem alkoholu, kouření, nadměrná konzumace kofeinu, přejídání se, stejně jako rychlé stravování, velká spotřeba kořeněných jídel, úzkost, emocionální stres, atd.

Samozřejmě pouze nezdravý životní styl nemusí nutné vést k rozpoutání poruchy trávení. Na postu viníka bývají i některé nemoci. Jsou jimi například žaludeční vředy, akutní gastritida, akutní pankreatitida a ve vzácných případech i určité druhy rakoviny. Špatné trávení může být také způsobenou konzumací některých léků, jako je aspirin či některá antibiotika.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *