Postrach nohou: Křečové žíly
Napsal Marks
Křečové žíly jsou známým postižením povrchového žilního systému na dolních končetinách, při kterém na nich dochází k tvorbě rozšířených a elongovaných úseků. Jsou nejčastěji se vyskytujícím cévním onemocněním a patří k nejčastěji se vyskytujícím zdravotním problémem populace zároveň.
Křečové žíly – koho postihují?
Křečové žíly, varixy, postihují asi 20-30% ženské populace. V mnoha případech nejde jen o kosmetickou vadu na kráse, kterou je třeba odstranit, ale o vážný zdravotní problém, který je nutné léčit laserem, nebo chirurgicky.
Křečové žíly se nejčastěji objevují na stehnech, lýtkách a bocích. Nejméně nápadné, tzv.metličky, jsou modré až tmvofialové barvy a jsou uloženy pod kůží. Nezpůsobují vám sice problémy, ale z estetického důvodu si je můžete dát odstranit. Mnohem horší je, když žíly vystoupí na povrch, jsou stočené a uzlovité. Tehdy nezáleží na tom, jak velká je vystoupená žíla. Je bolestivá, dostáváte do ní křeče a cítíte tlak. V tomto případě je její odstranění nutné.
Vznik křečových žil je v 70-90% dědičnou záležitostí, ale dávat si třeba i na životní styl, který vznik varixů podporuje. Pokud máte tedy zaměstnání při němž příliš sedíte nebo stojíte, nebo pokud nepatříte mezi přívržence zeleniny, měli byste z času na čas nosit v rámci prevence zdravotní punčochy. Podle lékařů se křečové žíly objevují do 30.let a v mnoha případech je dokáže vyvolat těhotenství.
Pokud tedy patříte mezi rizikovou skupinu, nečekejte, pokud se na vašich lýtkách, zda stehnech objeví modré větvičky. Oddálit tento jev mohou již zmíněné zdravotní punčochy, ale velký kus práce dokážou i správné cviky. Mezi nejvhodnější patří plavání, nebo běhání. Vhodné je i jízda na kole, ale jen v tom případě, pokud budete na pedály šlapat špičkami. Více škody než užitku vám přinese tenis a squash.
Co však dělat, když už vaše nohy zdobí nepříjemné varixy? Existuje několik druhů odstraňování křečových žil:
Laserová terapie:
Tato metoda se používá na nejmenší žíly. Laser naruší žilku, která se následně sama vstřebá. Laser je vhodný zejména pro kosmetické účely.
Sklerotizace:
Do žíly se injekcí vstříkne látka, díky níž se žíla uzavře a následně se sama vstřebává. Po zákroku musí být noha několik dní zvázaná. Metoda je také vhodnější pro odstrňovaní menších žil.
Flebektómia:
Řeší veškeré křečové žíly, které se odstraňují speciálním háčkem prostřednictvím malých vrypů. Zásah se dělá ambulantně za lokální anestezie. Nohy se pak zavázají a vy asi měsíc musíte dodržovat pohybový program.
… Jak tedy můžete vidět, způsobů odstraňování varixů je hned několik. Jelikož jsou však geny věcí záhadnou, nepodceňujte prevenci a pozorování postižitelný míst. Zbavit byste se měli kouření, nadměrného vystavování se slunci, sauny, zapomeňte na ponožky, škodí vám i vysoké podpatky, nesedávajte se zkříženýma nohama, dávejte si pozor na svou váhu a věnujte se vhodným sportovním aktivitám.
Pokud však již objevíte křečí žílu, či jen její náznak, neváhejte. I zde totiž platí, čím dříve přijdete se svým problémem za lékařem, tím lépe.
Recommended Posts
Jaké české filmy si nenechat v prosinci ujít v kině?
04 prosince, 2024
Jaké jsou gastronomické trendy roku 2024?
20 října, 2024