Pes v bytě – na co nezapomenout

Přemýšlíte, že si pořídíte pejska do bytu? Jestli nemáte žádnou zkušenost, měli byste si nejdřív zjistit, co všechno takový pes v bytě obnáší. Pořízením domácího mazlíčka na sebe berete velkou zodpovědnost. Budete spolu žít několik let a občas to opravdu nebude jednoduché.

Nejprve si ujasněte, proč si pejska chcete pořídit. Není jen na mazlení. Musíte mu věnovat čas, chodit s ním ven, a to za každého počasí. Vycvičit ho a hrát si s ním. Vždyť bude jako další člen rodiny.

Pes do bytu

Pořádně uvažte, jak velké plemeno chcete. Do bytu se hodí především malé společenské plemeno, jako je čivava, mops, yorkshirský teriér, francouzský buldoček a další. Tito pejsci jsou nenároční na prostor i na množství krmiva. Nepotřebují tolik pohybu, takže vycházky nemusí být dlouhé. Brzy se unaví. V tašce pro pejsky je můžete vzít s sebou pomalu kamkoliv. Jsou přátelští a nekonfliktní. Zvládnou je i menší děti. 

Ovšem můžete vybírat i z větších plemen. Záleží na režimu, jaký mu nastavíte, ale musíte počítat s tím, že vám starost o pejska zabere více času. Jsou náročnější na pohyb. Takže procházky se prodlouží, nejen dle doby strávené venku, ale i na množství nachozených kilometrů. Čím delší bude venčení pejska, tím více ho unavíte a on pak bude doma v klidu odpočívat v pelíšku.

Výcvik je důležitý

Každého pejska, ať je malý nebo velký, musíte zpočátku všemu naučit. Vycvičit ho, aby poslouchal, nečůral doma, neštěkal, neničil vybavení bytu. Pokud chodíte do práce, může pes trpět osamělostí, proto je již od začátku nutné zvykat pejska na hodiny samoty. Někteří psi, když jsou sami, kňučí a tím obtěžují sousedy. Proto je zásadní na dobu bez vás psa navyknout.

Počítejte také s větším nárokem na úklid. Každý pejsek má rád volný pohyb venku v přírodě. Když bude venku pršet a sychravo, musíte po příchodu z vycházky pejskovi otřít tlapky, jinak budete mít všude bláto. Menší dlouhosrstá plemena jsou po vycházce v blátě a dešti zralí rovnou na koupel.

S domácími mazlíčky jsou spojené radosti i starosti. To, jestli budete pejskovi schopni dát vše co potřebuje, zvažte ale dřív, než si ho pořídíte.

Kromě úklidu je třeba dopředu počítat s možnými škodami, které váš čtyřnohý spolubydlící může uvnitř napáchat. Odstraňte tedy z jeho dosahu všechny cennosti a jasně vymezte prostor, kde si nepřejete, aby se pes pohyboval. Řešením může být i pojištění majetku, které pokrývá i škody, které způsobí domácí mazlíčci.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *