Ochrana vlasů před znečištěním – na co si dávat pozor?

Napsal

To, že je naše ovzduší znečištěné, není žádná novinka. Mnoho kosmetických produktů pro pleť je proto zaměřeno na ochranu naší kůže. Ovšem zapomínat bychom neměly ani na vlasy. Právě ty jsou ve velkém vystaveny různým nečistotám z prostředí a může je to nepříznivě ovlivnit.

Škodliviny z ovzduší

V ovzduší víří mnoho různých škodlivin, které negativně ovlivňují lidské zdraví. Dostat se mohou v podstatě kamkoliv – od srdce až do vlasů. Ovšem právě vlasy (případně i chlupy) jsou přizpůsobeny k tomu, aby škodlivé látky zachytávaly a nevpustily je dále do těla.

Vlasy obsahují melanocyty – buňky, které jsou zodpovědně za jejich zbarvení. Zároveň slouží k tomu, aby odváděly toxiny z krve, které nelze vyloučit jinak (močí nebo stolicí). Například těžké kovy jsou proto vylučovány vlasovým vláknem, namísto ledvin či jater, které je nedokáží rozložit. Vlasy dokážou z našeho těla odvádět mnoho škodlivin, lze je tak označit jako náš třetí vylučovací systém.

Vliv na vlasy

Co se týká škodlivin v ovzduší, na zdraví vlasů nemají významný vliv. Mohou ovlivnit vzhled a jemnost vašich vlasů, nijak však vlas nezasahují. Vlas je totiž v podstatě mrtvé vlákno, není tak citlivý na nežádoucí látky. Znečištění může vést k matným, ochablým vlasům bez života. Jako by byly potažené a ztěžklé. Ačkoliv tedy nejde o zdravotní riziko, ve výsledku může jít o velmi nepříjemný problém. Nabízí se však několik řešení, díky kterým budete mít opět krásné vlasy.

Výběr šamponu

Pokud jsou vaše vlasy matné a bez života, pravděpodobně je třeba vyměnit šampon. Můžete vyzkoušet produkty, které vlasům dodají objem. Skvělou volbou je kosmetika s chelatačními činidly, kterou je vhodné používat zhruba při každém druhém mytí. Chelatační činidla na sebe vážou nežádoucí látky jako jsou alkaloidy a kovy a z vlasů je v podstatě sundávají.

Pokud jsou vaše vlasy výrazně vystavené nečistotám, je dobré zvážit jejich každodenní mytí. V takovém případě je dobré zvolit jemný šampon citlivý k vlasům. Výběrem nesprávného produktu byste mohly vysušit konečky vlasů a celkově jejich stav akorát zhoršit. Vybírejte proto citlivé šampony ideálně přírodního složení. V kombinaci s lehkým kondicionérem jde o kvalitní péči, se kterou vaše vlasy opět zazáří.

Kondicionér

Pokud jsou vlasy porézní, může docházet k jejich zabarvení vlivem nečistot z ovzduší – například kouřové výpary. Citlivé jsou zejména blonďaté a světlé vlasy. Poréznost vlasů lze snížit vhodnými vlasovými produkty. Skvělou volbou jsou účinné kondicionéry a další produkty, které se používají před šamponem. Zvýší lesk vlasů a uzavřou vnější vlasovou kutikulu, čímž vlas bude chráněn před nečistotami.

Dbejte na pokožku hlavy

Namísto vlasů může prach a nečistoty výrazně ovlivnit pokožku hlavy. Mezi časté problémy patří svědivost, lupy a podobně. Nečistoty také mohou zhoršit zánětlivé problémy pokožky hlavy spojené s vypadáváním vlasů. Zhruba jednou za týden je dobré použít exfoliační masku na pokožku hlavy, díky které odstraníte odumřelé kožní buňky a nečistoty. Masku si můžete připravit i doma – stačí smíchat kokosový olej s himalájskou solí.

Celkové zdraví

Životospráva, složení jídelníčku a pravidelný pohyb sice přímo neovlivní to, jak nečistoty působí na vlasy a pokožku hlavy. Ovšem pokud budete celkově zdraví, budou i vlasy a pokožka hlavy v nejlepším možném stavu. Dokáží tak lépe odolávat nečistotám a dalším vnějším vlivům, které je mohou poškozovat.

Ačkoliv znečištění v ovzduší není pro vlasy vyloženě nebezpečné, dokáže být pořádně nepříjemné. Proto je důležité vlasům věnovat správnou péči. Důležité je také vlasy chránit – pokrývkou hlavy, či svázáním do gumičky.

Zdroj foto: www.freepik.com

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *