Nepodceňujte výběr půjčky. Ovlivní to další váš život

Napsal

I když mnoho lidí kývne na první nabídku půjčky a moc věcí si nepromyslí, rozhodně to neznamená, že je to cesta, kterou můžeme označit za správnou. Právě naopak. Jedná se totiž o cestu, která je špatná. Výběr půjčky byste totiž měli spojit s přemýšlením a výběrem. Pamatujte, že může výrazně ovlivnit váš život. Nevěříte? Podívejte se na příklady, jakým způsobem.

Nepodceňujte výběr půjčky

Nepodceňujte výběr půjčky

Riziko ztráty nemovitosti

První příklad se týká těch půjček, které vyžadují zastavit nemovitost. V takovém případě dochází k tomu, že celou dobu splácení budete žít s rizikem toho, že když se něco přihodí, o nemovitost snadno přijdete. A může se jednat o:

  • dům,
  • byt,
  • rekreační objekt.

Proto když půjčku vybíráte, hledejte spíše takové, kde zástava není potřeba. Když to mají být třeba půjčky bez doložení příjmů, je dobré vědět, že skutečně existují i takové, kde není potřeba ani mít nemovitost, ani ručitele.

Riziko nezvládnutí splátek

Může se stát, že si vyberete půjčku a nepromyslíte si to, kolik jste schopni reálně splácet. A problém může být na světě. A to skutečně poměrně velký. Jedním z příkladů jsou rychlé půjčky před výplatou. Je sice lákavá půjčit si jednoduše pár tisíc, ale pamatujte na nutnost jednorázového vrácení. Najednou zjistíte, že peníze nemáte. Co v takovém případě dělat? Je možné požádat si o prodloužení, které je ale zpoplatněno. Rázem se dostáváte do dluhové pasti, která může trvat i několik měsíců, nebo může skončit třeba i u vymáhací agentury.

Riziko vysokých sankcí

Stačí si nepřečíst smlouvu a rázem nebudete vědět, jak velké mohou být sankce, pokud se například opozdíte se splátkou. A jejich výše může výrazně ohrozit i váš budoucí život, protože nemusí být nic ojedinělého, že jsou třeba i v tisících korunách, a to jenom v souvislosti s odesláním klasické upomínky. K tomu přidejme úroky z prodlení, náklady na advokáta a dlouhodobý problém je na světě.

Riziko vysokého přeplácení

Půjčka, kterou si berete, by měla být vždy výhodná. Jasným ukazatelem takové výhodnosti je RPSN neboli roční procentuelní sazba nákladů. Co obsahuje? Jedná se o:

  • úrokovou sazbu,
  • poplatky,
  • další platby.

Čím je RPSN nižší, tím pro vás lépe. Když si ale půjčku neprověříte a kývnete na první nabídku, může to znamenat, že půjčka bude značně nevýhodná. Rizikem je zde to, že přeplatíte více, než je nutné. Několik prvních let tak můžete platit třeba jenom úroky a teprve poté se konečně dostanete k samotné jistině. Jsou i půjčky, u kterých to co si půjčíte, přeplatíte hned několikrát.

Riziko budoucího odmítnutí

Může být spojeno se situací, kdy si vezmete půjčku, která má ale výši splátek tak vysokou, že se dříve nebo později dostanete do situace, kdy nebudete mít na splátku peníze. V takovém případě poskytovatelé příliš neváhají a ihned vás uvedou do bankovního, nebo nebankovního registru. V tom jste uvedeni třeba i několik let, čímž si zavřete dveře k možným budoucím půjčkám. Tedy ne všem. Například půjčka do výplaty online registry kontrolovat nemusí, ale pokud půjde o finanční žádost u banky, nebo některých nebankovních společností, tak může být rizikem to, že budete skutečně odmítnutá.

Riziko dluhové spirály

Týká se situací, u kterých skutečně nedbáte na to, jakou půjčku si berete. Nejenom, že může být spojena s vysokým úrokem i sazbou RPSN, ale může být spojena třeba také s tím, že její splátka bude nad vaše možnosti. K tomu přidejme třeba situaci, kterou je snaha o žádost o další půjčky – na řešení té první, a problém je na světě. Dluhová spirála se začne roztáčet a cesta z ní není zase až tak jednoduchá. Někdy může pomoci oddlužení, ale spíše je třeba počítat hlavně s tím, že vše končí třeba i exekucí. A ta není rozhodně nic příjemného.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *