Nenechte si uniknout letošní Velikonoce a užijte si všechny jarní tradice

Napsal

Zima se stále nevzdává, avšak jaro už klepe na dveře. První sluneční paprsky už začínají mít svou sílu, a tak je jisté, že i Velikonoce se blíží. Také milujete prodloužený víkend v jarním stylu? Užijte si ty letošní svátky na maximum a vychutnejte si je tradičním způsobem.

Přestože jsou Velikonoce zejména křesťanským svátkem, v celé populaci se svátky staly velmi oblíbené. Je to proto, že jsou také oslavou jara. Velikonoční výzdoba je pastelová, barevná a kvetoucí. Přináší po dlouhé a depresivní zimě opět nádech veselosti a radosti.

Křesťanský význam Velikonoc

Tradiční pojetí oslavy tohoto jarního svátku pochází z křesťanské oslavy vzkříšení Ježíše Krista. Podle Bible byl Ježíš ukřižován na Velký pátek a třetí den opět vstal z mrtvých. Tento den je pro věřící velmi významný, proto se také bere jako jeden z nejdůležitějších svátků roku.

Oslava jara

V tomto období však ostatní nevěřící lidé oslavovali především příchod jara po dlouhé a krušné zimě. Především se oslavovalo probuzení půdy a přírody, příchod nového a plodného období ve všech směrech.

Letošní Velikonoce

Pokud se už nemůžete dočkat letošních velikonočních svátků, pak už jistě z vašeho diáře víte, že Velký pátek připadá na 7. dubna a Velikonoční pondělí pak na 10. dubna. Prodloužený víkend plný oslav jara si tak můžete užít naplno s rodinou a vychutnávat si tak tradice i sváteční pochoutky.

Bonusem také je, že většina obchodů je přes svátky opět uzavřených. Myslete na to dopředu a udělejte si zásoby všeho, co o svátcích budete potřebovat. Zatímco na Velký pátek jsou obchody ještě otevřené podle klasické otevírací doby, na Velikonoční pondělí jsou veškeré obchody zavřené.

Tradiční barvení vajec

Ještě před samotnými svátky je potřeba se dobře připravit na oslavy a pomlázku. To spočívá zejména v barvení vajíček. Záleží zcela na vás a vašem vkusu, a tak mohou být vejce jednobarevná, pestrobarevná, ručně malovaná nebo polepená jarními samolepkami. Některé hospodyně používají také korálky nebo drobné ozdoby, které na vejce lepí. Oblíbená je také ubrousková metoda, se kterou můžete vejce vyzdobit zajímavým způsobem.

Pletená pomlázka

Zatímco se ženy připravují na Velikonoce barvením vajec, chlapci pletou pomlázku na koledu. Vrbové proutky zapletené do sebe spolu s ozdobou na konci v podobě barevných stuh vytvoří krásnou pomlázku jako symbol a hlavním předmětem koledy. Při koledě pak každá dívka a žena má podle tradice dostat přes zadek pomlázkou, aby byla i další rok živá, zdravá a plná elánu.

K snídani beránka

Bábovkové těsto do formy beránka připravuje snad každá hospodyně, zejména žena s velkou rodinou. Takovou tradiční snídani si s celou rodinou určitě vychutnáte. Podobně oblíbený je také mazanec navrchu zdobený plátky mandlí. Ten zas chutí připomíná tolik oblíbenou vánočku.

Velikonoční nádivka

Další oblíbenou pochoutkou při jarním svátku je velikonoční nádivka s masem a bylinkami. V receptu nesmí chybět ani kousky kopřivy. Mladé kopřivy, které rostou jako první v zrovna probuzené půdě, dodají nádivce na pestrosti.

Rodina pospolu

Využijte tento příjemný a radostný prodloužený víkend na to, abyste byli spolu s celou rodinou. Připravte dobré jídlo a celé dny si pak už jen užívejte plnými doušky. Pokud se vám podaří svolat celou rodinu, určitě si užijete po dlouhé době hovory o všem, co jste si během klasického shonu nestačili říct. Jsou to velmi vzácné okamžiky.

Naplánujte výlet do přírody

Velikonoce jsou většinou prvními dny s krásným, jarním počasím. Využijte toho, že máte delší volno a naplánujte pro celou rodinu alespoň jeden den aktivním výletem. Procházka na blízkou rozhlednu, návštěva nějakého zajímavého přírodního úkazu nebo cesta oblíbeným lesem. To vše vás probudí z dlouhého zimního spánku. Nadýcháte se čerstvého vzduchu, okysličíte celé tělo a také vaší psychice to velmi pomůže.

Zdroj foto: www.freepik.com

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *