Džínová móda je projevem rebelství i luxusu

Napsal

Džínová móda je projevem rebelství i luxusuDžínové oblečení bylo na začátku „svého života“ bráno jako pracovní uniforma. Mladí lidé, kteří si je ihned oblíbili, se ostatní společnosti jevili jako rebelové. Džínovou módu však zpopularizovali jak filmoví hrdinové, tak i známé značky oblečení. Současný módní trend vidí džíny jako univerzální druh oblečení.

Historie denimu neboli džínoviny

Džíny se od svého vzniku potýkají s označením určitého projevu vzdoru než známky žhavého módního výstřelku. Tento materiál byl v dávných dobách považován za podřadný a tudíž za skoro neakceptovatelný pro vážené osoby.
Zhruba v 50. letech 20. století se stalo, že díky rozvoji filmů se z džínů stal módní trend, který prakticky trvá dodnes. Vzhled denim kalhot se od té doby pochopitelně změnil. Pamětníci mohou vzpomínat na klasické pětikapsové kalhoty, které reprezentovaly hudební styl např. rokenrol, dále motorkářskou či pouliční módu. Později začali lidé nosit džíny, které na první pohled vypadaly opraně či poškozeně. Ostatně tento materiál je oblíben i ve 21. století.

Hlediska výběru džín

Lidé vybírají džíny hlavně podle pohodlí. Rebelství minulosti se ztratilo, momentálně je nejdůležitější funkčnost tohoto oblečení. Módní designéři se drží různých filozofií a souvislostí, které využívají při navrhování džínového oblečení. To totiž musí splňovat mnoho kritérií, protože mladí lidé nosí džíny snad na všechny společenské příležitosti. Výhodou denimového oblečení je, že se jím mohou zkombinovat i odlišné módní styly, například džíny a sako.

Džínový sortiment

Postupem doby došlo i na rozšíření džínového sortimentu. V obchodech si tak můžete pořídit nejen klasické kalhoty, ale také sukně, bundy, vesty, košile, nebo také kabelky a boty. Současné trendy obsahují prakticky všechny tvary, které byly populární i v minulém století. Fajnšmekři nosí zvonové, cigaretové nebo bokové džíny. Teenageři nosí tzv. baggy džíny, což jsou velmi široké kalhoty u rozkroku s níže posazeními nohavicemi a s velkými zadními kapsami. V barvě vede tradiční indigo, které doplňují extravagantní typy s grafickými vzory, flitry nebo nejrůznějšími výšivkami. Na džínách se tak může objevit jak nadčasová klasika, tak i retro motivy.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *