Jo Nesbø – norský spisovatel, kterého k psaní přivedla smrt otce

Napsal

Jeden z nejprodávanějších autorů současnosti, Jo Nesbø, se proslavil díky tomu, že vdechl život literárnímu hrdinovi jménem Harry Hole. Co jste o tomto populárním norském spisovateli nevěděli? Přinášíme vám několik zajímavostí o životě populárního norského autora, díky kterým si jeho knihy zamilujete ještě o něco víc. Pokud je to ještě vůbec možné.

Základní údaje a vznik lásky ke knihám

Jo Nesbø se narodil v roce 1960 v norském hlavním městě. Věnoval se studiu ekonomie a finanční analytiky. Pracoval například jako novinář, taxikář i hudebník. Ke knížkám měl vztah již od dětských let, protože jeho otec byl vášnivým čtenářem a nadšeným vypravěčem. Není proto divu, že právě jeho otec ho nejvíce ovlivnil a stal se onou hybnou silou, díky které se naplno začal věnovat psaní.

Smrt otce se stala impulsem k psaní

Stalo se tak v roce 1997, po smrti otce. Nesbø si totiž v té chvíli uvědomil, jak moc si přeje stihnout během svého života sepsat román. Celoživotní sen jeho otec byl totiž prostý – napsat knihu. Když ale v 72 letech zemřel, Jo si díky tomu uvědomil, že by měl přestat ztrácet čas a pustil se ihned do psaní. Opustil své skvěle placené zaměstnání a po hlavě se vrhl do psaní.

První představení svérázného detektiva se sklony k alkoholismu

Výsledkem tohoto ponoření do tvůrčího procesu byla ještě téhož roku kniha Netopýr, která se dočkala velmi vřelého přijetí zejména od literárních kritiků. V tomto díle jsme měli možnost se poprvé setkat se svérázným, inteligentním a samostatným detektivem Harry Holem. Ten sice nemá moc přátel, rád podniká věci na vlastní pěst a má silné sklony k alkoholismu, ale v práci detektiva je přímo brilantní. Příjmení tohoto detektiva navíc odkazuje na jméno historického norského města.

Dopředu promyšlený pětiletý plán

O tom, že Jo Nesbø svůj život plánuje a promýšlí, svědčí i jeho pětiletý plán. Když se totiž v roce 1997 ponořil do psaní svého prvního románu, věděl, že mu jeho naspořené finance vystačí na pět let. Pokud by jeho knihy neměly mezi čtenáři úspěch a nezačaly mu vydělávat, byl připraven vrátit se k běžné práci. Je tedy zcela očividné, že na dráhu spisovatele se Jo Nesbø nedal kvůli tomu, aby se z něj stal boháč, ale kvůli své lásce k literatuře.

Přes 50 milionů prodaných výtisků a pečlivá rešerše před každou knihou

Jak ale jistě víte, jeho knihy se postupně začaly stávat hitem. Obliba jeho knih se rozšířila do celého světa a již se prodalo přes 50 milionů výtisků jeho děl. Děj jeho knih je zasazen do Norska a jeho příběhy bývají ponuré a syrové. Z toho, jak detailně je v jeho dílech vykreslena práce detektiva a policie, by se mohlo zdát, že má Jo Nesbø k ruce nějakého pomocníka. Ale nenechte se zmást. Právě rešerše a důkladná příprava podkladů ke knihám jsou autorovou největší vášní a nejoblíbenější částí celého tvůrčího procesu.

Ztotožnění s literární postavou je postupem času zcela nevyhnutelné

V případě Joa Nesbøho je podobnost mezi autorem a jeho literárním hrdinou do očí bijící. Sám Nesbø prohlásil, že z velké části je opravdu jako Harry Hole. A to nejenom díky tomu, že si jsou fyzicky velice podobní. Spojuje je i spoustu jejich vlastností. Toto sdělení vlastně ani není nijak překvapivé. Vždy detektiv Hole existuje již 25 let, tudíž bylo nevyhnutelné, že se do něj sám jeho autor výrazně promítne.

Kolik knih od populárního norského spisovatele Joa Nesbøho jste již četli a která je vaší nejoblíbenější? Právě podzim je ideální dobou k přečtení severských detektivek, neváhejte tedy a navštivte nejbližší knihkupectví či knihovnu a pusťte se do čtení. Postavu svéhlavého detektiva si totiž rozhodně zamilujete.

Zdroj foto: www.freepik.com

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *