Jaký typ podlahové krytiny je vhodný do kuchyně?

Napsal

Podlaha v kuchyni je jednou z nejzatěžovanějších podlah v celé domácnosti. Neustále se v ní něco děje. vaří, chodí pro jídlo, ale také padá na zem, rozlévá se a také se v ní nejčastěji uklízí. Kvůli těmto důvodům je vybírat podlahu do kuchyně s rozmyslem. Jaká se hodí se dočtete v následujícím článku.

Jaká musí být?

Podlaha do kuchyně musí být rozhodně kvalitní, jinak hrozí, že se bude muset každý rok vyměňovat. Musí vydržet časté uklízení, pády předmětu nebo rozlité nápoje či vodu. Základními vlastnosti každé podlahy jsou:

  • vysoká odolnost,
  • dlouhá životnost,
  • protiskluzové vlastností,
  • beze spár – usazují se nečistoty.

Regalia_RGA5108_RS

Příroda je IN

Spousta lidí odmítá mít ve své domácnost podlahu z umělých materiálů jakou jsou laminátové nebo vinylové podlahy. Dávají přednost přírodě a rádi chodí bosy. V takovém případě se nabízí dvě možnosti, a to korek nebo dřevo.

Důležité je ovšem myslet na opatření, která podlahy ochrání před škrábanci, rýhám a otlakům. To lze jednoduše zařídit ochrannou vrstvou, která může být z vosku, oleje nebo laku. Jaký způsob se zvolí, je čistě na majiteli.

Díky ochranné vrstvě se i dřevěná podlaha stane odolnou vůči vodě a vlhkosti. I v případě, že by dřevěná podlaha vodu nasákla, vrátí se po dřevo po vyschnutí do původní podoby. Důležité je mít na paměti. Že jsou dřevěné podlahy měkké, tudíž padající předměty je budou ničit.

Na druhou stranu šikovný truhlář dokáže hotové zázraky. Dřevo jde zrekonstruovat tak, aby opět vypadalo jako nové. Podlaha je tak věčná a může být v domácnosti po generace.

Nadčasové marmoleum

Přírodním materiálem je také marmoleum. Jedná se o směs pouze přírodních materiálů, vzniká tak originální a nadčasová podlahová krytina, které je kuchyně jak stvořená. Může se pochlubit vlastnostmi jako:

  • trvanlivost,
  • antibakteriálnost,
  • celistvost,
  • antistatičnost,
  • snadnou údržbou,
  • širokými barevnými variantami.

Vděčné PVC

V případě, že je kuchyň centrem vaší domácnosti, ve které dokonce žijí malé děti a domácí mazlíčci, musí být podlaha opravdu kvalitní a odolná. Měkčenému vinylu, PVC, nevadí louže vody, zbytky jídla ani drápky milovaného pejska.

Jedná se o velmi odolný materiál, který je velmi trvanlivý a finančně dostupný. Cena se většinou pohybuje od 300 do 700 Kč/m2. Co je ovšem nejdůležitější, je jeho snadná údržba. K úklidu je potřeba pouze mop a čisticí prostředek. Není potřeba žádné speciální zacházení.

Moderní laminát

Kvalitní laminátové podlahy nabízejí vysokou odolnost a odolají vysokému zatížení i poškození. Díky inovacím, které během jejich vývoje proběhly, se zlepšily jejich nášlapné plochy a hrany lamel se staly odolné vůči nasákovosti.

Imitace přírody

Podlahová krytina s nádechem přírody, ale odolná a trvanlivá? Takové jsou vinylové podlahy. Jejich dekory jsou dokonalou imitací všech přírodních materiálů. Není poznat rozdíl. Na své podlaze tak můžete mít dlažbu, kámen nebo mramor.

Vinylové podlahy jsou velmi dobře kompatibilní s podlahovým vytápění, jelikož výborně propouštějí teplo. Jsou teplejší než laminátové podlahy a také jsou více odolné před mechanickým poničením a vlhkostí. Další jejich bezespornou výhodou je snadná údržba. Mop a čisticí prostředek, a je uklizeno.

Co se nehodí?

Jistě nikoho nepřekvapí, že do kuchyně není dobré umisťovat koberce. Padající nečistoty, vylité čaje a skvrny vzniklé od vaření se z nich dostávají velmi těžko. Podlaha by také neměla klouzat. Takže je dobré se vyhýbat kluzké dlažbě, kde by i malá louže vody mohla znamenat katastrofu.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *