Jaký by měla být péče o pleť během fází menstruačního cyklu?

Napsal

Život ženy je celý ovládaný několika hormony. Ty řídí snad úplně celý koloběh těla, a tak ječ důležité na ně brát velký zřetel. Všimli jste se někdy, jak se vám zhoršuje pleť týden před menstruací? To nejsou jediné změny, které se během menstruačního cyklu na vaší pleti mění.

Cykličnost žen

Hlavní informaci, kterou by si měla vštěpit každá žena a měla by s ní umět pracovat, je určitá ženská cykličnost. V asi 28 dnech se ženským tělem prožene mnoho hladin hormonů, které mohou za ovulaci i menstruaci. Celkem se jedná o čtyři fáze ženského cyklu, během kterých se mění nejen lůno, ale také nálada, energie, váha nebo právě stav pleti,

Zatímco v plodné části menstruačního cyklu si přijdete krásná, vaše pleť je bez vady a působí zdravě, šťavnatě, za pár dní může vaše pokožka začít šednout nebo se vysuší. Také se mohou poměrně jednoduše objevit pupínky, nejčastěji v okolí brady nebo úst. Za všemi těmito změnami hledejte hormony. Pokud je ale budete znát, pak vás žádná fáze nepřekvapí a vy se na ni mnohem lépe připravíte.

1.  fáze – menstruace

První den cyklu se počítá od prvního dne menstruace. Období menstruace bývá pro ženu poměrně náročné, nemá dostatek energie ani mnoho dobré nálady. Cítí se nafouknutě a nehezky. V této době se tělo čistí, a tak se mohou i na pleti projevit známky čištění.

Vaše pleť může být bez známek šťavnatosti a šedé, nepříliš hezké nepřidá ani klesající estrogen a progesteron. V tuto chvíli zvolte hydratační kosmetické produkty, které dodají pleti na svěžesti. Obnovení jednotlivých buněk na kůži pomůžete i kolagenem a kyselinou hyaluronovou. Vhodné jsou také masky na pleť a vyživující krémy. Nechte pleť regenerovat a odpočívat, rozhodně ji nedrážděte žádnými procedurami nebo peelingem.

2.  fáze – folikulární

Tato fáze nastává týden po menstruaci, kdy se vaše tělo opět probouzí do plného života a brzy přijde i plodné období. Také vaše pleť se probouzí a vy se cítíte krásně, svěže a váš pohled jen září. Také schopnost regenerace vaší pleti je na vzestupu. Zvyšuje se také hormon estrogen, který dodá na vaší kráse i mladistvém vzhledu.

V této fázi je vhodné podpořit vaši pleť. Sérum na pleť vás ještě více rozzáří, vitamín C podpoří krásný a zářivý vzhled. Pokud cítíte, že se vaše pleť ještě nevzpamatovala, zvolte produkt s kyselinou mléčnou, která vám pomůže zbavit se všech starých kožních buněk.

3.  fáze – ovulace

V tomto období je žena nejvíce plodná, a tak by měla být také i nejvíce atraktivní. Vedle možných mírných ovulačních bolestí břicha je žena velmi společenská, nápaditá a svůdná. Tomu přispívá i fakt, že v obličeji je krásná.

Tato fáze je nejvhodnějším časem, kdy si žena má dojít na kosmetiku nebo jiné estetické zákroky či procedury. Hloubkové čištění pleti bude mít ten nejlepší efekt. Pokud chcete vaši pleť udržet fit a krásnou, podpořte ji v tomto období nějakým produktem pro vypnutí pleti. Pokračujte také s odstraňováním starých kožních buněk pomocí kyseliny mléčné.

4.  fáze – premenstruační

Možná nejhorší období pro ženskou pleť nastává týden před menstruací. Na dobré náladě ženě nepřidá ani PMS syndrom, který s sebou nese nafouknuté a bolestivé břicho, citlivá prsa a výkyvy nálad. Také pleť mnohem více trpí, póry se ucpávají a může snadněji dojít k zanícení.

Za zanícením pórů stojí především velké kolísání ženských hormonů, které produkují na kůži větší množství mazu, také pot je agresivnější. V tomto období je vhodné používat s čistícím účinkem. Vhodný je například pěnový čistič určený do sprchy. Je důležité udržet pleť co nejčastěji v čistotě, bez prachu a mazu. Vyzkoušejte například produkty s přídavkem niacinamidu, ten působí protizánětlivě a vaši pokožku ochrání.

Zdroj foto: www.freepik.com

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *