Jaké látky prospívají pleti

Napsal

Na pleť má vliv mnoho vitamínů, minerálů a dalších živin. V tomto článku vám poradíme, jaké živiny to jsou, na co mají poziční vliv a kde je najdete.

Vitamín A

Nezbytný pro růst a obnovu tkání a díky němu je člověk také odolný proti infekcím. Dlouhodobý nedostatek způsobuje hrubou, suchou, drsnou a šupinatou kůži. Najdete ho v játrech, ledvinách, ve vaječném žloutku, v mléčných výrobcích, mrkvi, špenátu, brokolici, v meruňkách nebo třeba v broskvích.

Beta-karoten

Jde o antioxidant, který pomáhá chránit pokožku před slunečním zářením. Beta karoten dokáže spolehlivě oddálit viditelné známky předčasného stárnutí. Nachází se ve výrazně barevné zelenině a ovoci, například v mrkvi, rajčatech, ananasovém melounu, ve špenátu a v další zelené zelenině.

Vitamín C

Je nezbytný pro tvorbu a zachování kolagenu v pokožce a tím i pružnosti kůže. Pomáhá při hojení ran. Jako antioxidant čelí vlivům ultrafialového záření a oddaluje stárnutí. Proto jezte citrusové plody, růžičkovou kapustu a další výrazně barevnou zeleninu a ovoce, například melouny, angrešt, rybíz či rajčata a zelí.

Vitamín E

Antioxidant, který pomáhá v prevenci stárnutí snížením či neutralizací aktivity volných radikálů. Slouží také k udržení množství vody v kůži. Vitamín E se nachází v olejnatých potravinách, jako jsou třeba pšeničné klíčky, rostlinné oleje, avokádo či ořechy.

Zinek

Napomáhá normální funkci mazových žláz. Spolu s vitamínem A se účastní tvorby kolagenu a elastinu. Zinek obsahují ústřice, vepřové maso, krůta či jogurt.

Nevhodná strava někdy způsobí či obnoví některé kožní choroby. Jste-li alergičtí nebo přecitlivělí na určitá jídla, můžete po jejich pozření dostat drobnoskvrnitou vyrážku nebo kopřivku, která je tvořena hladkými a svědivými ložisky. Odhalit konkrétní potravinu, která je na vině, zabere mnoho času a stojí také velké úsilí. Měli byste se o to snažit pouze pod vedením praktického lékaře či dermatologa (odborný kožní lékař). Názor, že určité potraviny způsobují akné, je ovšem mýtus, protože dobře vyvážená dieta může stav kůže zlepšit

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *