Jak vybrat ideální horské kolo?

Napsal

Výběr toho správného horského kola se může zdát jako maličkost. Přijdete do obchodu, rozhlédnete se a koupíte si to, které se vám líbí nejvíc. Jenže to může být ta největší chyba. Stejně jako jinde, i tady je nutné pečlivě vybírat a zvažovat a brát v úvahu různé parametry. Víte, jak vybrat to nejlepší horské kolo pro vás?

G15_Helion_5351

Na výběr máme ze dvou základních typů

Horská kola jsou dnes v módě a ta klasická, silniční, si dnes pořizuje málokdo. Milovníci nižších i náročnějších terénů potřebují kolo, které jejich koníčku plně vyhoví. V první řadě se při výběru musíme rozhodnout, jestli si pořídíme horské kolo s pevným rámem (někdy nazývané také hardtail) nebo celooodpružené. První zmiňované poznáme podle pevného rámu a odpružené přední vidlice a nenabízí nám takový komfort při jízdě v terénu například přes kořeny či větší výmoly. Na to se hodí právě horské kolo celoodpružené, které má i zadní tlumič, díky němuž je zdolávání terénních nerovností výrazně komfortnější.

GT HELION ELITE BLUE NEON LIME 2016

Na velikosti záleží

Další kategorií, na níž bychom se při koupi nového horského kola měli soustředit, je velikost kola. Jasné je, že jiné je dětské, jiné pro starší děti a jinak vypadá kolo pro dospělé. Podle rovného či zkoseného rámu a dalších prvků také snadno odlišíme dámské a pánské kolo. Ale když hovoříme o velikosti, máme na mysli i něco trochu jiného. Základní velikosti kol určených pro dospělé jsou 26, 27,5 a 29 palců. Liší se v jízdních vlastnostech, ovladatelnosti a rychlosti akcelerace.

Kellys image foto

Při výběru je nutno soustředit se také na velikost rámu, délku sedlové trubky a s tím spojenou výšku budoucího uživatele horského kola. Skoro dvoumetrový muž bude totiž potřebovat úplně jinak vysoké než drobná 150 centimetrová žena. A pokud si nejste jistí, nedělejte si starosti, personál prodejny vám určitě poradí a naučí vás i, jak kolo správně seřídit – případně doporučí, kam ho dávat na odborné seřízení do servisu.

GT ZASKAR ELITE NEON RED BLACK 2016

Příslušenství

Když už kupujeme kvalitní horské kolo a zvážili jsme vše, co by mělo mít, stejně jako jsme si vybrali vhodnou a kvalitní značku, můžeme sáhnout ještě po dalších vychytávkách. Samozřejmostí by měla být cyklistická helma, která je nejen povinná, ale leckdy může zachránit život. Stejně tak je ideální sáhnout po láhvi s držákem, dobrým pomocníkem pro dlouhé jízdy jsou cyklistické rukavice z prodyšného materiálu a při zastávkách jistě oceníte i stojánek, případně také zámek na kolo. A v tom, co vše by správný cyklista měl mít, by se dalo pokračovat ještě dlouho. Čím víc si toho ke kolu rovnou pořídíte, tím budou vaše další cyklotoulky bezstarostnější.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *