Jak se zbavit lupů ve vlasech

Napsal

Jak se zbavit lupů ve vlasechUrčitě se shodneme na tom, že vlasy, které jsou „ozdobeny“ množstvím lupů, nemohou nikoho lákat a dost často zkazí i dobrý dojem ze složitého účesu. Lupy jsou společenský problém a bohužel se vyskytují až příliš často a vždycky v tu nejnevhodnější dobu. V dnešním článku si ukážeme, co jsou lupy, proč vznikají a jak se jim spolehlivě bránit.

Co jsou lupy

V podstatě se dá říci, že je to běžný proces, který probíhá v lidském organismu. Pokud se člověk drží správné životosprávy, jeho tělo z výživných látek obnovuje pokožku celého těla. Staré buňky v kůži jsou tak plynule a přirozeně nahrazovány novými a navenek pak můžeme vidět jejich odlupování. Zajímavé ale je, že pouhým okem nejsou viditelné.

Lupy se týkají pouze pokožky hlavy. Znamená to, že odlupování starých buněk je nějakých způsobem urychleno a tím se zároveň zvýšil i jejich počet. Výsledkem jsou malé šupinky u kořenů vlasů, které se během dne přesouvají i na další místa.

Proč lupy vznikají

Důvody a příčiny vzniku jsou různé. Od používání nevhodných a nešetrných šamponů, nedostatků vitamínů (hlavně B) a minerálů, přes častý stres, střídání chladného, vlhkého prostředí za teplé a suché, až po přemnožení nežádoucích kvasinek a plísní v našem organismu. Příčinou však může být i některé z kožních onemocnění, například nepříjemná a nevyléčitelná lupénka. Na druhou stranu se její příznaky dají účinně a velice dobře mírnit.

Jak bránit tvoření lupů

Na prvním místě je určitě zdravý životní styl, potraviny bohaté na vitaminy, minerály a proteiny. Základem jídelníčku by měla být čerstvá zelenina a ovoce. Samozřejmostí pak dostateční množství neslazených tekutin.

Krátkodobé problémy můžete vyřešit i domácí léčbou. Stačí si koupit šampony a kondicionéry s vyšším obsahem selenu a zinku. Obecně se doporučuje používat šetrnou a nedráždivou vlasovou kosmetiku.

Z přírodních léčiv můžeme doporučit například citrónovou štávu smíchanou s litrem vlažné vody. Takto vytvořenou tekutinou si myjte denně vlasy a výsledek se brzy dostaví. Je nutné si ale pokožku hlavy následně opláchnout čistou vodou. Pomáhá také nálev z rozmarýnu smíchaný s kořenem kopřivy. Pokožku uzdraví také čerstvá šťáva z aloe vera.

Pokud nic z výše doporučených rad nepomáhá, co nejdříve navštivte kožního lékaře. Ten po vyšetření doporučí léčbu přesně na vaši pokožku.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *