Jak miminko oblékat

Napsal

Jak miminko oblékatKojenci nemají dobrou tepelnou regulaci, proto se musí vždycky obléknout podle momentální situace. V horkém počasí stačí plenka a košilka. Když je chladno, je vhodná košilka, kombinéza a lehký svetřík. Nebuďte pohodlná a vyměňte dítěti oblečení, kdykoli se změní počasí nebo když jdete ven.

Podle čeho se orientovat

Jestli je dítěti teplo, poznáte, když mu sáhnete vzadu na krk. Je-li studený, přidejte mu další oblečení. Neznepokojujte se, má-li dítě chladnější ručičky a nožičky než zbytek těla. To je úplně normální. Chcete-li zjistit, zda není dítěti moc horko, zkontrolujte mu bříško nebo hrudník. Jestliže je pokožka moc horká, uberte jednu vrstvu oblečení a naopak.

Jaké oblečení pořizovat

Kupujte jen oblečení vyrobené z měkkého, pružného materiálu, který se dá vyprat v pračce. Ideální je bavlna. Také dbejte na to, aby se všechno dobře oblékalo a svlékalo. Brzy zjistíte, že kombinézy s volným výstřihem a patenty jsou šikovnější než dřínové kabátky nebo společenské šatičky. Botičky vypadají na děťátku roztomile, ale mohou tlačit nožičku a omezovat její růst, pokud jsou příliš těsné.
Proto je lepší, když necháte dítě bosé, aby mohlo volně pohybovat prstíčky. Také mu můžete obléknout měkké ponožky či punčocháče, aby mělo nohy v teple. Dbejte na to, aby mu nebyly ponožky těsné. U noční kombinézy mu odstřihněte šlapky v případě, že jsou mu už malé.

Nebuďte příliš citliví

Mnozí rodiče mají tendenci oblékat dítě příliš teple. Za horkého dne nebo v bytě s ústředním topením úplně stačí na plenku natáhnout košilku nebo body a dítě se bude cítit pohodlně.
Když je horko, nemusíte děťátko oblékat vůbec. Někteří kojenci se necítí bezpečně, když jsou nazí a raději na sobě mají košilku. Většina miminek se ale nahoty užívá.
Oblečení, které budete dítěti vybírat, by mělo být jednoduché a praktické. Volánky, složité zapínání na knoflíky a těsné límečky jsou při oblékání dítěte nepohodlné. Syntetické materiály navíc dráždí pokožku a vedou k přehřátí.
Co na hlavu? Kojenci by normálně neměli mít na hlavě vůbec nic. Když s nimi ale jdete ven, potřebují mít velmi malí nebo nedonošení novorozenci v prvních týdnech čepičku.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *