Jak jíst před ranním cvičením

Pokud přemýšlíte nad tím, jakou máte zvolit stravu, když dbáte o fit postavu, jste v polovině cesty k úspěchu. Cvičení a strava totiž jdou ruku v ruce.

Jídlo, kterým začínáme den je velmi důležité, ale jídlo, kterým začínáme ráno před cvičením je ještě důležitější. Právě potraviny, které sníme před cvičením mají velký vliv na to, jak jak budeme s přijatou energií hospodařit.

Proč jsou před cvičením lepší sacharidy

Vzhledem k tomu, že se chystáme na aktivitu, je důležité doplnit rychlou energii, tedy sacharidy. Zároveň ale musíme myslet na to, aby jídlo nebylo těžké. Těžká nebo tučná jídla organismus zbytečně zatíží. Zároveň není dobré sníst toho příliš, protože se nám bude obtížněji hýbat a celé cvičení nebude mít kýžený efekt.

Před ranním tréninkem se také vyhněte potravinám, které obsahují velké množství bílkovin nebo tuků, na ty přijde čas po cvičení. Čas snídaně je hodně individuální, někomu vyhovuje hodina, někomu hodina a půl před tréninkem. Je potřeba, aby každý zkoušel a našel svůj optimální interval mezi jídlem a cvičením.

Ideální snídaně před tréninkem

Nejvhodnější snídaní je tedy menší porce jídla bohatého na sacharidy, to zajistí  dostatečný přísun energie. Najdeme je například v ovoci, zelenině, ovesné kaši, smoothie, dobře nám poslouží i plátek žitného chleba se zeleninou a vajíčky.

Bezprostředně po cvičení bychom měli opět přijmout sacharidy, například kousek ovoce, abychom doplnili energii. V opačném případě by si ji organizmus doplnil ze svalů a to je přesně opak toho, co cvičením sledujeme.

Co jíst po cvičení

Hodinu po cvičení je čas, kdy má tělo nejvyšší schopnost pořádně zpracovat jídlo a neukládá si ho v podobě tuků. V té době přichází čas druhé snídaně/svačiny. Ta by měla obsahovat především bílkoviny, které regenerují porušená svalová vlákna a tvoří svaly. Ideální svačinou tedy může být ovoce, oříšky, kousek sýra, nebo například proteinový nápoj.

Mysleme především na to, že každé tělo je jiné, a každému vyhovuje něco jiného. Ale před i po cvičení si energie musí doplnit  každý, jinak by cvičení bylo neefektivní a na výsledky bychom čekali dlouho.

Tip: Před spaním je dobré si na noční stolek připravit sklenici vody, po probuzení díky tomu nezapomeneme tělo pořádně hydratovat.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *