Hliníkové fasády

Napsal

Pokud chystáme renovaci vnější fasády domu a chceme vyzkoušet něco svěžího, moderního a přitom funkčního, je jistě vhodnou volbou hliníková fasáda. 

Hliníková fasáda

Co jsou hliníkové fasády 

Mezi ne zcela známými metodami obměny fasádními zdiva se kromě hojně v, užívaného, avšak drahého a na instalaci náročného skla, dnes používají zejména hliníkové fasády. Jejich přednost dlí ve velké odolnosti, přiměřené ceně a možnosti si vybrat vzor i barvu, která se mám barevně líbí nebo hodí ke zbytku domu, aniž bychom byli odkázáni na tradiční barevnou paletu. To dělá z hliníkových fasád jednu z mnoha inovativních moderních řešení při novostavbách nebo rekonstrukcích. 

Velkou výhodou hliníku je, že je lehký, je možné jej recyklovat a a přesto zůstává pevný a při správném ošetření i nerezavějící a vodě odolný materiál. Dnes se fasády realizují zejména stylem závěsných panelů, které umožňují nechat mezi samotnými profily a zdivem odvětrávací mezeru, která zároveň slouží i jako přirozený vzduchový izolant. Je však potřeba myslet i na to, že se jedná o kov, takže je hliník dobrým vodičem tepla, a spodní vrstva izolace, nebo vnitřní izolace zdi, by měla být dostatečná, aby se předešlo promrznutí nebo přílišnému prohřátí povrchu. 

Ze severských zemí je však známo, že se jedná o jednu z možností, jak zabránit stavbě v kondenzaci vlhkosti, která se přirozeně odvede právě vzniklou vzduchovou mezerou mezi zdí a hliníkovými pláty, a je to tak velmi jednoduchý systém, jak z domu udělat co do řešení vlhkosti bezúdržbový prostor. 

Vzor, barva, design

Jak již si můžeme představit, je hliník velmi univerzální materiál, jak co do odolnosti či přizpůsobivosti vzhledem k prostředí, tak nám nabízí poměrně volnou ruku co se týká motivů a designu. 

Tím, že hliník velmi měkký, je snadné jej tvarovat do mnoha podob, včetně zaoblených, vyboulených či jinak zakřivených povrchů. Je také snadné z něj udělat panely o různých tvarech, které pak budou tvořit celou plochu zdi. V součásti najdeme nejčastěji podobu svislých, vodorovných či šikmých hladkých obdélníků, obdélníků s vystouplým profilem, přes sebe se překrývající lichoběžníky, na špici postavené čtverce, vlnitý profil, velkoplošné desky nebo také svislé lamely s prolomením do prostoru po stranách. Možností je doopravdy mnoho. 

Zdroj náhledového obrázku: Unsplash

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *