Histaminová intolerance: Nenápadný problém s nepříjemnými následky

Napsal

Histaminová intolerance se dostává do povědomí čím dál tím více lidí. Jedná se o problém častější, než by se mohlo zdát. Proto je důležité vědět, jak se může projevovat, a zda netrápí zrovna vás. V takovém případě je třeba přizpůsobit svůj jídelníček.

Histamin v těle

Histamin je označován jako hormon a zároveň neurotransmiter. Vyskytuje se v podstatě všude – v kůži, plicích, střevech i mozku. Jeho hlavní úlohou je podporovat funkci hladké svaloviny, také rozšiřuje cévy. Významnou roli plní i v trávicím ústrojí. Problém však nastává, jakmile je produkováno příliš vysoké množství histaminu. V takovém případě se mohou objevovat různé nepříjemné příznaky, podle kterých lze histaminovou intoleranci odhalit.

Histaminová intolerance – příznaky

To, že vaše tělo nesnáší histamin, může být složité poznat. Symptomy totiž nejsou zcela jasné, může se tak zdát, že odkazují na jiné problémy. Mezi příznaky patří trávicí obtíže jako je nadýmání, nevolnost a bolesti břicha. Intolerance na histamin se může projevit také otoky, svěděním a začervenáním kůže. Objevit se může také lehká rýma a dušnost. Mnohdy se přidá také bolest hlavy a únava. Proto je složité v začátcích odhalit, že vašemu tělu vadí právě histamin.

Histaminová dieta

Jestliže se u vás projeví histaminová intolerance, je třeba přejít na vhodný jídelníček. Ten je přizpůsoben tak, abyste přijímali co nejmenší množství histaminu z potravin. Díky tomu, že omezíte příjem potravin s histaminem, je zabráněno další produkci histaminu. Zlepšuje se tak produkce enzymů, které umí histamin odbourat. Ve výsledku se tak váš zdravotní stav zlepší, je však třeba tento jídelníček dodržovat dlouhodobě.

Histamin se nachází v potravinách, které běžně konzumuje. Intolerance je tak značným problémem, který je třeba rychle řešit. Jinak může být pořádně nepříjemný.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *