Dbejte na bezpečný pohyb na horách hlavně v zimním období

Turistika je skvělý sport, který utužuje zdraví – regeneruje tělo i psychiku. Pravidelná chůze eliminuje škodlivý stres, zpevňuje svalstvo, zlepšuje pružnost kloubů, podporuje činnost srdce, plic a mozku. Pobyt v přírodě spojený s pohybem celkově upevňuje zdraví člověka, zlepšuje kondici a redukuje výskyt civilizačních chorob.

Pokud jste se rozhodli provozovat turistiku nejen v létě, ale také v zimě, tak doporučujeme zimní turistickou trasu naplánovat obzvláště svědomitě a nepodceňte ani výběr kvalitního sportovního oblečení, a to hlavně tehdy, patříte-li mezi rekreační turisty. Je důležité vědět, že základním pilířem úspěšné zimní turistiky v horském prostředí je trasa promyšlená do nejmenších detailů. Počasí v horách je často velmi proměnlivé a může být i nebezpečné, a to zejména ve vysokých horách, přípravu proto nelze podcenit, co se týká oděvu, tak je dobré mít teplý, nepromokavý sportovní oděv a kvalitní zimní obuv.

Oblečení a obuv vhodné pro zimní turistiku

Nejen letní, ale také zimní turistika láká turisty do hor. Aby si však mohli i v chladném období roku výlety pořádně užít, je důležité, aby měli vhodné oblečení a kvalitní obuv, a to nejlépe z funkčních materiálů. Kvalitní sportovní oblečení během zimní turistiky je přímo nezbytné, patří k ochranným prvkům každého sportovce, který to s tímto krásným sportem myslí opravdu vážně. Proto v tomto období je do hor třeba volit funkční, vzdušné, nepromokavé a větru odolné svršky.

Ať už si turista oblékne na túru pánské tepláky Nike nebo Nike tepláky dámské, tak doporučujeme, aby každé sportovní tepláky i sportovní trička byly hlavně z funkčních materiálů, ale střih nesmí bránit v přirozeném pohybu, což turista jistě ocení, a to zejména při delších túrách. Turistická větrovka má mít kvalitní podšívku a důležité hydroizolační vlastnosti. A co nelze podcenit při výběru turistické obuvi? Velikost a střih, prodyšnost materiálu, nepromokavost, tepelnou izolaci, kvalitu vnitřní stélky, ukotvení chodidla, ale také ani tloušťku a kluznost podrážky. Kvalitní zimní turistická obuv vyžaduje také kvalitní ponožky, které zabrání nachlazení i při dlouhodobé chůzi. Když ponožky, tak teplé a s dobrou absorpcí vlhkosti.

Trasa a značkované stezky

Položme si otázku, jaká jsou základní pravidla bezpečného pobytu na horách pro turisty? Pokud se rozhodnete vyrazit na túru, je nezbytné zohlednit svou aktuální fyzickou kondici, a podle toho vybrat trasu. Trasu se vyplatí pečlivě naplánovat a vyhnout se tak mnohým nástrahám, které na turistu číhají. Do batohu si zabalte dostatek tekutin, jídla, náhradní oblečení, turistickou mapu, mobil a důležitý balíček první pomoci. O trase a její schůdnosti se v zimním období informujte na stanici horské služby, vyhnete se tak například lavinovému nebezpečí, které není radno podcenit.

Pokud se vydáte na delší túru, doporučuje se odjet ráno, cíl túry a předpokládaný čas návratu je třeba oznámit ubytovateli, protože v případě, že se nevrátíte včas a budete mít nějaký problém, může na tuto skutečnost někdo upozornit, je to dobrá pojistka pro vaši bezpečnost. Důležité je využívat jen značkované turistické stezky a neodbočovat z nich do neznámého terénu. Během túry pečlivě sledujte údaje na směrových značkách a zvýšenou pozornost věnujte hlavně křižovatkám. Pozornost však věnujte i počasí, které je zejména na vysokých horách velmi proměnlivé. Pokud se počasí během dne náhle zhorší, z túry se raději neprodleně vraťte a vězte, že vaše bezpečnost je na prvním místě.     

Zdroj náhledového obrázku: dreamstime.com  

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *