Další užitečné rady ke kojení 1. díl

Napsal

Další užitečné rady ke kojení 1. dílV předcházejících článcích jsme si o kojení už něco řekli, například o přikrmování či o délce kojení. Ještě ale musíme maminkám říct něco o tom, kolik měsíců by se mělo kojit a jak vlastně takový „proces“ kojení probíhá.

Kojit z jednoho prsu nebo z obou?

I touto otázkou se maminky zabývají. Některé se řídí radou, že mají během jedno krmení kojit z každého prsu jen určitou dobu. To ale není správné, protože tak dítě dostává jen netučné přední mléko. Nechte ho sát tak dlouho, jak chce. Když takto vyprázdní jeden prs (ten pak bude na pohmat měkký, ne plný), ale bude mít ještě hlad, nabídněte mu druhý prs. Při dalším kojení mu nabídněte nejdříve druhý prs a pak první. Pro lepší zapamatování, na které straně začít, si na ramínko podprsenky přišpendlete zavírací špendlík nebo kousek stužky a při každém krmení si ho přesuňte na druhou stranu. Jsou ženy, které poznají, kterým prsem začít, protože je prý těžší.

Jak poznat, že kojíte správně

Nejlepším ukazatelem je množství mokrých plenek. Máte-li méně než šest plenek denně, měla byste zkontrolovat techniku přikládání nebo najít způsob, jak zajistit zvýšenou tvorbu mléka. Zamyslete se nad tím, jestli dost odpočíváte a pijete hodně tekutin. Dítě nesmí být dehydrované, proto se poraďte s lékařem, pokud vám něco dělá starost.
Jestliže dítě přibývá na váze pomalu nebo způsobem, který neodpovídá váhovým grafům, nemusí to být hned proto, že byste neúspěšně kojila. To, že dít v prvním týdnu ztrácí až deset procent z porodní váhy nebo že v některých týdnech přibývá méně než v jiných, je úplně normální. Pokud má stálý přírůstek váhy, je jeho výživa dostatečná.

Kolik měsíců kojit?

Ideální stav je, když v prvních šesti měsících je jedinou potravou kojence mateřské mléko. Poté je dobré pokračovat s kojením alespoň do jednoho roku dítěte, i když mu do jídelníčku zavedete tuhou stravu.
Mnoho žen přestává s kojením brzy, protože mají zpočátku bolestivé bradavky nebo jiný problém. Je to škoda, protože postupem času problémy mizí a kolení je snadnější. Zvlášť, když je dítě trochu starší, rychleji saje a tak mamince přináší více uspokojení z krmení. Nakonec pravděpodobně zjistíte, že můžete kojit o mnoho déle než jste původně předpokládala.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *