Chilli papričky a zdraví

Napsal

Chilli papričky a zdraví – jedno z ožehavých témat, které mnohým z vás nedá spát. Chilli papričky jsou proslulé řadou pozitivních účinků pro lidské tělo a skutečnost se má tak, že jejich vlastností využívali i staří Řekové a to před více jak 6000. lety. Historie těchto pálivých papriček tedy sahá hodně daleko a rozhodně se nelze divit faktu, že i v dnešní době na jejich pozitiva spousta lidí sází.

unspecified

Konzumovat chilli papričky rozhodně není jen tak. Jejich typická pálivost, pro kterou jsou tyto ostře červení potvůrky proslulé, je daná látkou známou jako kapsaicin. Tato látka se rovněž pyšní řadou zdravotních benefitů, i když je pravda, že onu pálivost dokáže překonat jen málokdo – dráždivé účinky vyvolávající slzení z očí a nekontrolovatelné pálení jazyka i celých úst ale lze neutralizovat sklenicí mléka.

Chilli papričky a zdraví

Možná si říkáte, proč se trápit pálivostí chilli papriček a zda to vůbec stojí za to. A odpověď? Rozhodně stojí! Pravda je totiž taková, že chilli papričky mají na naše zdraví pozitivní vliv a to hned v několika ohledech, které vám prostřednictvím dnešního článku představíme.

 • Obrana proti nádorovým onemocněním

  Již zmíněná látka způsobující pálivost kapsaicin funguje jako prevence proti rakovině. Molekuly této látky se naváží na rakovinové buňky a zahájí sebedestruktivní proces. Odborníci se opírají o studie prokazující účinnost chilli papriček v boji proti rakovině prostaty. Osvědčily se rovněž i jako prevence rakoviny plic, žaludku a slinivky.

 • Podpora imunitního systému

  Věděli jste, že jsou chilli papričky bohaté na vitamin C? Tento vitamín je pro naše zdraví hodně důležitý, neboť bojuje proti nejrůznějším infekcím a snižuje projevy různorodých vlivů a navíc je dokázáno, že jedna chilli paprička denně vám dodá jeho potřebné denní množství.

 • Navození pocitu sytosti a nechuť na sladké

  Další výbornou vlastností chilli papriček je schopnost navodit pocity sytosti, podpořit trávení, rovněž jsou přírodním projímadlem a v případě, kdy je budete konzumovat dlouhodobě, dojde i ke snížení chuti na sladké a tučné, díky čemuž je možné zredukovat váhu. Jako třešničku na dortu dodáme, že chilli papričky jsou nízkotučné, což je určitě dobrá zpráva.

 • Zlepšení nálady

  Na závěr dodáme jeden bonbonek: chilli papričky vám dokážou zvednout náladu! Opět za to může látka kapsaicin, která má mimo jiné vliv i na vaše duševní rozpoložení. Jakmile se vám tato látka dostane do těla, začne na ni vaše tělo reagovat produkcí hormonu endorfinu a serotoninu, které jsou proslulé jako hormony štěstí.

Share

Jsem moc ráda, že se mohu podílet na tvorbě tohoto webu. Je mi potěšením připravovat pro Vás články z nejrůznějších oblastí, pro něž čerpám informace ze svých vlastních zkušeností. Nejraději mám články na téma vztahů, módy, krásy a bytového designu. Psaní článků je mou vášní a třetím rokem i největším koníčkem. Jsem ráda, že se o to můžu s Vámi podělit :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *