Chemické barvení a tónování

Napsal

Chemické barvení a tónováníOpravdové barvení a tónování vyžaduje chemii, přičemž tónování vlasy poškozuje výrazně méně než barvení. Tónovací barevné tužidlo, pěna či balzám utvoří kolem vlasu film a neprojmou do vlasové kůry. Barva se ovšem po 8 – 10 umytích smyje. Přelivy překryjí i jednotlivé pramínky šedivých vlasů.

Jak to chodí při barvení

Při barvení pronikají molekuly barvicího přípravku do vlasové kůry, která obsahuje i přirozené barevné pigmenty. To je důvodem, proč je barvení mnohem trvanlivější než tónování.

Na co je třeba dbát při zesvětlování

Kdo chce změnit tmavé vlasy na plavé, klade na okrasu své hlavy obzvláštní nároky. Stejně jako barvení, i odbarvování „otevře“ ochrannou vrstvu šupinek, takže chemické látky mohou proniknout do vlasové kůry, kde zničí přirozené barevné pigmenty. Vlasy tak dostanou světlý tón. Po obou těchto zákrocích, po barvení i odbarvování, musí následovat kúra, která způsobí, že odchlípené šupinky, které mají za úkol chránit vnitřní vrstvy vlasu, zase přilehnou.

Nebarvit příliš často

Pokud si vlasy barvíte nebo odbarvujete příliš často, rozhodně jim neprospíváte. Divoké experimentování má za následek, že vlasy časem začnou být strakaté jako májová koťata. Poškozené vlasy totiž přijímají barvu jinak než vlasy zdravé. A tak se může stát, že vám nezbude nic jiného, než se nechat ostříhat nakrátko.

Trvalá ondulace

Dnes si lze vybrat mezi neutrální, kyselou a alkalickou trvalou. Existuje však i pěnová trvalá či biotrvalá. Všem typům trvalé je společné, že působí na vnitřní strukturu vlasu. Působením chemických látek je struktura vlasu „otevřena“. Natočením se pak vlasům dá určitý tvar, v němž setrvají díky působení fixačního roztoku (ustalovače). Pokud by se trvalá neustálila, vlas by nezískal zpět svou elastičnost. Nakonec se vlas opět „zavře“.
Trvalá se nedoporučuje častěji než dvakrát ročně. Pro slabé a jemné vlasy je každopádně vhodnější kyselá trvalá, která vlasy nakadeří šetrněji, protože účinná chemická látka nejvíce odpovídá přirozenému ochrannému plášti vlasu. Kyselá trvalá je ovšem dražší. Navíc musíte strávit u kadeřníka delší dobu, protože chemické látky je třeba nechat působit déle. A konečně loky tak dlouho nevydrží.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *