Čeká vás odloučení? Máme tipy, jak spolu vydržet

Napsal

Vztah na dálku není žádná legrace, a čím starší jste, tím hůře takový vztah udržíte. Pokud ale víte, že je vaše odloučení jen dočasné a plánujete budoucnost, zkuste dodržet základní pravidla. S těmi by se vám mohlo podařit překonat problematické období.134135850

Co si budeme namlouvat, vztahy na dálku nejsou vůbec snadné. Možná vám zpočátku dělá dobře, že někoho máte, ale ve skutečnosti kromě něj máte i velké množství svobody. Když máte chuť a čas, jste spolu, když volno skončí, rozjedete se každý do svého domova (ať už na opačném konci republiky, nebo Evropy). Všední dny v práci nebo odpoledne s přáteli tak netrávíte po boku partnera, ale vlastně tak trochu single. Přesvědčujete sebe i své okolí, že jste nic lepšího nezažili a tenhle model vlastně zbožňujete. Co se ale na začátku může zdát jako ideální vztah, časem dokáže hravě přerůst v něco, co vám vadí. Odborníci se shodují, že krize ve vztazích na dálku přicházejí s věkem, nebo s délkou vztahu. Jinak řečeno, vaše svobodomyslnost bude jiná ve dvaceti a jiná, když vám potáhne na třicítku. Stejně tak neřešíte tolik vztah v jeho začátcích, jako po pěti letech, kdy by se měl někam posouvat.

Jestli ale oba s partnerem víte, že k sobě patříte a plánujete společné bydlení, které je jen otázkou času, vyvarujte se základních chyb a nastavte si pravidla. Bude se vám žít na dálku mnohem lépe.

Pravidlo 1. – Co se smí a co ne

Nenechávejte věci jen tak vykrystalizovat. Vztah na dálku je vztahem hlavně o domluvě, a tak spolu mluvte a dohodněte si hranice. Můžete chodit na rande s někým jiným? Můžete chodit s kamarádem na večeři? Existují páry, které si stanoví během odloučení „přípustné“ randění. Může jít o partnery, kteří spolu byli dlouhou dobu před odloučením a nyní ví, že za dva roky budou opět spolu. Uvědomte si ale, že dohoda je jen na vás. Řekněte na rovinu, co už nesnesete. Akceptujte ale to, co nesnese váš partner. Díky této dohodě také lehce zjistíte, co od vztahu čekáte – plánujete se vůbec přestěhovat k místu bydliště toho druhého? Není zbytečné takový vztah udržovat, když to ani jeden nemáte v úmyslu? Víte, že spolu chcete žít? Tyto otázky byste měli mít vyřešeny.

86489620

Pravidlo 2. – Buďte ve spojení

Komunikace je základní stavební jednotka každého vztahu, a pokud chcete udržet ten svůj, je nezbytné spolu mluvit. Na dálku je to samozřejmě mnohem komplikovanější, ale naštěstí nám v tomto směru moderní technologie usnadňují život. Mluvte spolu každý den pokud možno „naživo“, tedy telefonem, skypem. Esemesky a maily jsou samozřejmě fajn, ale bezprostřední komunikace je ve vztahu velmi důležitá. Najděte si aspoň dvacet minut denně a mluvte.

Pravidlo 3. – Věřte si

Důvěra je zásadní, obzvláště, jste-li od sebe stovky kilometrů daleko. Mějte na paměti, že pokud je vám partner věrný, je to jeho svobodné rozhodnutí. Nepodezírejte, nevydírejte. Věřte, že s vámi chce být. Je jasné, že když nad partnerem nemáte dohled, někdy jej podezíráte. Zkuste se na to ale dívat z lepší stránky. Naslouchejte svému nitru.

Pravidlo 4. – Plánujte návštěvy

Aspoň jeden víkend v měsíci byste měli mít celý pro sebe. Něco spolu podnikejte, nebo se klidně válejte celou dobu v posteli a mluvte. A také nepodceňujte sex, který vám oběma během odloučení chybí. Nezapomeňte si na konci návštěvy naplánovat další.

78289623

Pravidlo 5. – Konečné datum

Tím nemyslíme konec vašeho vztahu, ale konec vašeho vztahu na dálku. Oba potřebujete vědět, kdy tohle skončí a začnete žít opravdový partnerský svazek. Když budete znát přibližné datum dne, kdy spolu budete konečně normálně žít, bude se vám odloučení mnohem lépe snášet.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *