Tipy, jak si dopřát příjemný vánek v domácnosti

Napsal

Když je venku velké horko, oceníme aspoň doma chládek a ideálně i příjemný průvan. Jenže ten si dokážeme zařídit jen, pokud máme v bytě okna proti sobě – jestliže je máme v řadě, vánku se nedočkáme. Pak musí nastoupit technika. Dopřát si příjemný vánek v domácnosti může jen ten, kdo si včas pořídil klimatizaci nebo větrák.

 

Proč nám vlastně vadí horko v bytě? Nejde jen o ten pocit nepohody, ono to dost ovlivňuje i naše zdraví. Tělo na vysoké teploty reaguje zrychlením krevního oběhu, zvýšením tlaku a pocením, díky němuž také ztrácí tekutiny. Velké teplo také snižuje schopnost soustředit se, rychle reagovat a rozhodovat se, bere nám energii potřebnou pro fyzické i duševní činnosti.

Pořiďte si ventilátor, vánek vás ochladí

Už jen zapnutí větráku a následné víření vzduchu nás pocitově ochlazuje, i když se jeho  teplota nijak nesníží. Pořídit si můžete ventilátor stolní, stojací nebo stropní, který bývá spojen s lustrem. Stojací i stolní větráky bývají obvykle i otočné, sklopné a s nastavitelnou rychlostí otáčení lopatek. Nevýhodou těchto zařízení je fakt, že používané dlouhodobě mohou vysušovat pokožku. 

Náš tip: Jestli chcete, aby vám ventilátor vířil ochlazený vzduch, dejte předstolní model misku s ledem. Ten vzduch před lopatkami větráku ochladí.

Lepší je klimatizace

Výhody nástěnné klimatizace asi není nutné vypisovat, jsou všeobecně známé. Bohužel je to řešení pro mnoho domácností příliš nákladné, proto často volí jiný způsob, jak si ochladit interiér. Jedním z těch levnějších variant může být klimatizace mobilní. Její provoz se obejde zcela bez stavebních zásahů, navíc ji můžete po domácnosti přesouvat podle toho, kde právě potřebujete udělat příjemný vánek. Mobilní klimatizace jen nasaje vzduch z místnosti, ochladí a následně vyfoukne zpět do interiéru. Při používání oceníte časovač, dálkové ovládání i dětskou pojistku, to vše uživatelský komfort ještě zvýší.

Share