Pracujete z domu? Nepokazte si záda, vyberte si správnou židli

Napsal

Události poslední doby nás donutily více pracovat z domova. To, co bylo dříve v mnoha případech benefitem zaměstnavatele, se stalo každodenní nutností. Pokud i vy pracujete v režimu home office, jistě jste už přemýšleli nad vhodnějším zařízením do vaší improvizované kanceláře. Základem všeho pak je správná židle.

U pracovního stolu trávíme hodiny denně, proto je nutné věnovat se výběru židle zodpovědně. V opačném případě si říkáme o bolesti zad, nepohodlí a s ním spojené nesoustředění. Práce z domova pak nepřináší takové výsledky, jaké bychom potřebovali, zhoršuje se pracovní tempo a často nad prací sedíme déle, než jsme chtěli.

Ergonomie pracovní židle

Jaká židle je pro delší sezení ideální? Pojďme si vyjmenovat, co všechno musí správná pracovní židle splňovat. Ergonomická židle by měla mít možnost nastavení. Nastavitelná by měla být:

  • výška opěradla
  • bederní opěrka
  • hloubka sezení
  • výška područek
  • opěrka hlavy
  • úhel mezi sedákem a opěrákem

Nohy by měly při volném spuštění na podlahu svírat pravé úhly v pánevní oblasti, v kolenou i v oblasti kotníků. Chodidla by se měla dotýkat podložky celou plochou. Také ruce by při položení na pracovní desku měly v loktech držet úhel 90°.

Další parametry výběru židle

Opravdovým trendem u kancelářských židlí je houpací systém. Jemný houpavý pohyb umožňuje využít takzvaného aktivního sezení, kdy houpání a naklánění zajistí vyšší komfort sedícího a zjednodušuje pracovní úkony. 

Při sezení možná oceníte i synchronní mechanismus, kdy se sedák a opěradlo rozevírají v různém úhlu. Židli lze zablokovat v jedné pozici, případně ji nechat volně se pohybovat. Ještě odvážnější mechanikou je “move nd stop”, při níž sedadlo v podstatě supluje gymnastický míč. Pohyb sedáku všemi směry umožňuje dynamické sezení.

Pro těžší váhovou kategorii se hodí mechanika hard, s poměrně velkou variabilitou polohování. Tato pracovní židle je vhodná i pro sedící s hmotností větší než 110 kg.

Share