Potřebujete váš domov víc zútulnit? Přidejte si do domu tyto věci

Zařizujete si nový dům nebo byt a nějak se vám nedaří dodat interiéru na útulnosti? Někdy stačí opravdu jen pár maličkostí, aby se z domu stal domov. Útulnost podpoří vhodné materiály, především textilie, dřevo, ale také proutí, kůže, kámen, terakota a další, správné barvy (krémové, neutrální, pastelové)  a také dostatečné osvětlení s žárovkami poskytujícími teplé světlo. 

Aby místnost působila útulně, je možné použít i pár dalších triků. Jde o to, zajistit majitelům maximální pohodlí i pohodu. K tomu napomáhá příroda, tedy živé květiny, ale především využití přírodních materiálů na zařízení i vybavení bytu. Útulně působí dřevěný nábytek, přiznaná cihla nebo terakotové obklady. A také spousta detailů, z nichž vám několik připomeneme.

Záclony a závěsy

Jestli jste dosud zastávali názor, že textilií by mělo být v bytě co nejméně, protože zadržují prach, asi jste si moc přívětivé útulnosti neužili. Záclony a závěsy v decentních barvách vám místnost doslova obléknou a proteplí. Pokud jde o délku, vyhněte se těm krátkým, střiženým jen tak nad topení, ale pořiďte si je v délce cca 1 – 2 cm nad zemí. Pokud máte interiér zařízený minimalisticky, můžete si dopřát na textiliích vzor, jednobarevné závěsy a záclony bez vzoru jsou ale topovka.

Koberce a běhouny

Vinylová plovoucí podlaha nebo měkoučké marmoleum se sice lépe udržují, přesto vám koberec zajistí větší pocit pohodlí a útulnosti. Tam, kde nemáte podlahové topení, nebo jde od podlahy vyloženě chlad, je rozhodně lepší natáhnout koberec ode zdi ke zdi, ve vhodně zvolené barvě a dekoru. V ostatních interiérech nechte vyniknout alespoň kobereček pod stolkem nebo běhoun v nejexponovanějších místech. Koberec místnost prohřeje a zútulní, i když bude zařízena stroze.

Další tipy pro zútulnění interiéru

Asi všichni jste zažili ten příjemný pocit, když jste vstoupili do místnosti s plápolajícím ohněm v krbu. A je docela jedno, jestli jde o krb či krbová kamna na polena, plynový krb nebo elektrický – výsledek bude vždy stejný.

Útulnost bytu zajistí i osvědčené detaily, jako jsou obrazy na stěnách, polštáře a přehozy na pohovce nebo tapeta na stěně (klidně jen na jedné). Pak už stačí jen pár lampiček a pokojových rostlin a domov na vás dýchne teplou, útulnou atmosférou.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *