Nejoblíbenější pokojové rostliny. Máte některé z nich?

Skoro to vypadá, že se u nás v posledních letech pěstují jen orchideje. Stačí se jen projít po ulici a nahlédnout do oken – za většinou z nich kvetou orchideje různých barev i tvarů. Tyto původně exotické rostliny se u nás zabydlely. Ale nejsou rozhodně samy, oblíbili jsme si i řadu jiných pokojových rostlin.

Některé z našich pokojovek jsme nejspíš dostali od svých maminek a babiček a ony teď zdobí i naši domácnost. Z trvale oblíbených pokojových rostlin jmenujme třeba fikus (například oblíbený benjamínek), monsteru nebo tenuru neboli tchýnin jazyk. Jsou to rostliny velmi nenáročné, což k jejich oblibě přispívá. Některé se ale do našich domácností dostaly poměrně nedávno.

Lopatkovec (Spathiphyllum)

Lopatkovec (někdy také toulcovka) patří také k nenáročným rostlinám, stačí když mu najdete teplé a světlé místečko nedaleko okna (nikoli přímo na parapet, slunce by mu mohlo spálit listy) a dopřejete mu častou zálivku. Lopatkovec je původem z vlhkých pralesů, takže mu nenechte úplně vyschnout substrát. Za to se vám odmění dekorativními květy, a to hned dvakrát do roka.

Guzmánie 

Guzmánie je nádherná dekorativní rostlina původem z Jižní a Střední Ameriky. Má ráda lehký polostín, stejně jako u lopatkovce je třeba ji chránit před přímým slunečním světlem. Rostlina patří do čeledi broméliovitých, takže je příbuzná s ananasem. Jen je o dost hezčí. Její květenství se skládá z drobných kvítků a barevných listenů, obvykle v odstínech červené, oranžové či žluté. Růžice barevných listenů vydrží při správné péči poměrně dlouho, i když už kvítky opadnou.

Strelície

Tato exotická kráska je do moderního interiéru úplně ideální. Její nádherné květy připomínají hlavu rozčepýřeného pestrého ptáka. Je příbuzná banánovníku, což se pozná i podle listů, a pochází z Afriky. Její oblíbenost jistě nepřekvapí, zvlášť když si uvědomíme, že není na pěstování nijak náročná. 

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *