Myčka nádobí je užitečný pomocník

Napsal

Doba se neustále mění, všechno se zdokonaluje, technika jde kupředu. A tak není divu, že dnes už skoro každá domácnost vlastní myčku na nádobí. Stala se běžnou součástí domova. Pokud ji dosud nemáte a uvažujete o koupi, měli byste se zamyslet nad parametry, které jsou pro vás zásadní, a pečlivě vybrat tu správnou. 

Jak vybrat myčku nádobí

Při výběru myčky na nádobí se soustřeďte na několik důležitých parametrů:

  • rozměry a kapacita myčky
  • vnitřní uspořádání
  • spotřeba elektrické energie a vody
  • programy a funkce
  • délka mycího cyklu 
  • hlučnost

Myčky na nádobí mohou mít standardní rozměry, dělají se ale i úzké, které nejsou tolik náročné na prostor. Jsou vhodné do menších domácností, jejich rozměry (obvykle 85x45x60 cm) mají vliv na kapacitu, která představuje cca 8 – 11 sad nádobí. Mají také menší spotřebu vody. Standardní myčky jsou prostornější, využití najdou v domácnostech s větším počtem lidí. Vejde se do nich 12 až 16 sad nádobí. 

Další parametr, který hodnotíme je, jestli bude myčka vestavná, navržena přímo do kuchyňské linky nebo bude stát samostatně. Vestavné myčky mohou být plně integrované s ovládacím panelem na horní hraně dvířek (v kuchyňské lince není vidět, jelikož je schovaná za dvířky linky). nebo myčka s ovládacím panelem na přední straně, což je jediná viditelná část spotřebiče. Vestavné myčky jsou tišší, protože jsou schované a hluk je tlumen.

Při výběru si všímejte vlastností a funkcí: počet a druh mycích programů, dětská pojistka, ochrana proti přetečení, odložený start a podobně. V každém případě vám myčka nádobí ušetří čas, práci a v neposlední řadě i spotřebu vody.

Myčka i pro malé domácnosti

Ještě do nedávna malé domácnosti nebo žijící single argumentovali, že se jim myčka nevyplatí, protože ji nenaplní. Za zmínku stojí, že pro domácnosti s jedním či dvěma členy jsou určeny stolní myčky, které se dají umístit přímo na kuchyňskou linku. Používají se především na mytí talířů, hrnků či příborů. Kapacita je na 5 až 8 sad. Oproti klasickým myčkám jsou ještě úspornější na spotřebu vody i energie. 

Share