Jak efektivně vyčistit žaluzie v domácnosti

Uklízíte doma pravidelně a byt máte jako klícku, jen s žaluziemi je věčný problém? Ne a ne je vyčistit tak, aby to korespondovalo se zbytkem vaší domácnosti? Přitom se tato neoblíbená práce dá vyřešit efektivně a vy nad žaluziemi nemusíte trávit dlouhé hodiny.

S žaluziemi v oknech se u vás doma usadil příjemný stín a také pocit soukromí. Pokud chcete, stačí jen je zatáhnout a rázem jste chráněni před zvědavými pohledy z ulice (v přízemí) či z příliš blízko postaveného sousedního domu. Jsou užitečné a také praktické, jejich vyčištění je ale zdlouhavé. S našimi tipy by to ale pro vás přece jen mohla být práce snadnější a rychleji provedená. Přečtěte si tyto tipy, abyste již měli definitivně čistě v domácnosti.

Tipy, jak vyčistit žaluzie efektivně

Nejčastějším způsobem čištění žaluzií je setření sklopených lamel vlhkým hadříkem. Je to rychlé, ale žaluzie nevyčistíme úplně dokonale, jen je zbavíme prachu. Druhá varianta je čistit vlhkým hadříkem jednu lamelu po druhé. Nad tím ale strávíme opravdu hodně času. A může se dokonce stát, že některé materiály použité na výrobu žaluzií se s vodou nesnesou. Jak si práci zjednodušit?

  1. Použijte vysavač. Žaluzie můžete celkem snadno zbavit prachu během každého vysávání. Stačí použít menší nástavec a nižší sací výkon a “přejet” vysavačem sklopené lamely.
  2. Použijte speciální pomůcku. Pokud čistíte žaluzie na plocho, může zůstávat na okrajích kolem vodících lanek nečistota. Abyste se tomu vyhnuli, použijte speciální pomůcku na čištění žaluzií, s níž zbavíte nečistot hned 2 či 3 lamely najednou a nemusíte je tedy čistit každou zvlášť. Práci s žaluziemi si výrazně zkrátíte.
  3. Speciální rukavice i domácí improvizace. Rychlý a efektivní způsob, jak zbavit žaluzie prachu je použití speciální rukavice. Tu si nasadíte na ruku a přejedete s ní lamely jednu podruhé ve stisknutých prstech. Pokud nemáte originál rukavici na žaluzie, vypomůžete si snadno starou bavlněnou pnožkou, třeba tou, co se jí ztratila druhá do páru.

 

 

 

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *