Aby byly výlety vždy příjemné: Vyberte si ideální turistickou obuv

S příchodem jara a pěkného počasí se nabízí stále více příležitostí, jak trávit čas venku a aktivně. Konečně se můžeme těšit na hezčí počasí a naplánovat si výlety do přírody. Než ale vyrazíte, je vhodné myslet na to, aby byl váš pohyb bezpečný, zdravý a bezbolestný. To zajistí především kvalitní turistická obuv. Jak poznáte, že jsou boty vhodné pro vaše potřeby a na co při výběru pamatovat?

Kam se chystáte?

Prvním krokem při výběru trekových bot je zvážení typu terénu, na který se chystáte. Jsou lidé, kteří volí vždy zpevněné trasy a nechystají se nikam do hor nebo náročnějšího terénu. Pak postačí jakékoliv lehké trekové boty, které mají dostatečně kvalitní podrážku a správně fixují chodidlo. Pro náročné horské výstupy či dlouhé treky v odlehlých oblastech je třeba vybírat pečlivěji. Klíčový může být zvolený materiál, voděodolnost a další charakteristiky.

Jak by bota měla vypadat?

Kvalitní trekové boty jsou vyrobeny z odolných a prodyšných materiálů, jako je GORE-TEX nebo jiné voděodolné membrány. Zásadní je učinit rozhodnutí, zda preferujete kožené boty, které jsou tradiční volbou pro odolnost a stabilitu, nebo dáte přednost moderním syntetickým materiálům. Ty jsou obvykle ceněny pro svou lehkost a rychleschnoucí vlastnosti, ale někteří horalé jednoduše nedají dopustit na klasickou kůži.

Aby byla chůze radost

Správná podpora nohou je klíčová pro dlouhé trekové výpravy. Turistické boty by měly poskytovat dostatečnou podporu kotníků a oblouků nohou, aby se minimalizovalo riziko zranění. Boty vám musí perfektně sedět a měly by počítat i s tím, že zejména při dlouhé chůzi noha typicky lehce natéká, takže je dobré mít na to v botě rezervu. Vždy zkoušejte obě boty a zkuste se v nich projít déle než jen jednu či dvě minuty. Sledujte, zda vás někde nedřou či netlačí, a pokud si nebudete jisti, raději hledejte dál.

Připraveni do každého počasí

Vzhledem k tomu, že se trekové výpravy často odehrávají v různých klimatických podmínkách, je důležité, aby boty poskytovaly ochranu před vlhkostí, deštěm a chladem. Samozřejmostí dnes bývá ochrana proti vlhkosti, tedy nějaká voděodolná membrána. Zároveň je ale nutné zajistit, aby byly boty prodyšné. Se zpocenými chodidly se vám totiž rozhodně nebude chodit příjemně. Pokud plánujete jen běžné výlety v nenáročném terénu, není nutné investovat tisíce do stoprocentně nepromokavé obuvi. Naopak, pokud kupujete boty na dlouhodobé túry a přechody, je nezbytné, aby nejen vodu nepustily dovnitř, ale také rychle schly a byly prodyšné.

Ptejte se na dojmy a zkušenosti

Před zakoupením trekových bot je užitečné přečíst si recenze a zkušenosti ostatních uživatelů. Mnohdy zjistíte, že mají nějaké “mouchy”, které na první ozkoušení nepoznáte. Každý je ale originál a každému z nás tak bude sedět i jiná bota. Hlavním parametrem při posuzování proto vždy zůstává dostatečně pečlivé osobní vyzkoušení.

Zdroj náhledové fotografie: Unsplash.com

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *