Jak zažehnat vleklou manželskou krizi

Napsal

Když se vdáváme, věříme, že takhle krásně růžové to bude celý život, že nám se neshody a potíže vyhnou. Jenže po několika letech je všechno jinak a my máme někdy pocit, že už jsme na svého muže alergické. Věřte, že každé manželství nejméně jednou projde krizí.

Když s někým žijete den za dnem několik let, pochopitelně vzniknou třecí plochy. A pokud se k tomu přidají problémy zvenčí, například dlouhodobý nedostatek peněz, přestane najednou manželství fungovat a vy nevíte, co dál. Zůstat a zkusit všechno spravit nebo se rozejít?

Začněte spolu zase mluvit

Povídáte si spolu? Jak často a o čem? Dost často se stává,že spolu manželé přestanou mluvit o důležitých věcech a jejich komunikace se zúží jen na děti a co bude k večeři. Přitom dřív jste si celé hodiny povídali o životě, plánovali jste. Napadlo vás někdy ptát se,proč už spolu tak málo mluvíte? Za ztišení může strach z odmítnutí nebo z toho, že vás partner ztrapní. Když někomu něco vyprávíte a on vás okřikne, že nemá čas, nebo dokonce prohodí něco ve smyslu “co to plácáš”, příště se vám už nebude chtít povídat. Víc naslouchejte a nenechte se odradit, když chcete něco říct vy. Jen si předem zkontrolujte, že váš muž právě neřeší důležitý obchod.

Sdílejte své životy

Máte zaměstnání a pak domácnost a děti a čtvrtky ve fitku a pravidelné posezení s kamarádkami, váš muž v pondělí squash a ve čtvrtek mariáš, prostě stále míň času trávíte spolu. A když už se sejdete o víkendu na chatě, jste vy zaměstnaná vařením a úklidem a manžel je celý den na zahradě.. Večer se sice sejdete na jednom gauči u televize, ale vzájemnost už se z toho vytratila. Je třeba zase prožívat aspoň část svých životů společně, užívat si čas společnými aktivitami. Co takhle nefalšované rande?

Když vás rozdělí nevěra

Jestli vaši krizi vyvolá nevěra jednoho z vás, je to situace, která by se už nemusela zlepšit. Zrada bolí a dlouho se nedá odpustit. A i když přijde odpuštění, stejně nezapomenete. Ztracená důvěra se jen těžko obnovuje. Pokud po dlouhých bezesných nocích dojdete k rozhodnutí, že přes to všechno chcete zůstat spolu, je nejdůležitější udělat tlustou čáru. Po tom, co jste si vše vyříkali, už nikdy se k tomu nevracejte, nevyčítejte. Pomalu po krůčcích obnovte společné soužití, najděte si aktivitu, kterou můžete dělat společně.

Rada na závěr: říká se, že vztah končí, když přestanete společně plánovat. Takže se pusťte do společných plánů – třeba na letní dovolenou nebo přestavbu koupelny.

Share

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *