Test praček: Tyhle si nekupujte!

Napsal

Zvykli jsme si před nákupem většího spotřebiče pročíst si recenze a zkušenosti jiných uživatelů. Užitečné je také seznámit se s výsledky testování různých spotřebitelských portálů, kde si můžete přečíst nejen, které modely jsou z hlediska efektivity nejlepší, ale také o těch, co v testu dokonale propadly.

Obecně se nové technologie u automatických praček velmi dobře vyplácí, většina modelů známých značek splňuje nároky na praní i na další funkce. přesto se najdou pračky, jejichž koupi byste si měli raději rozmyslet. Hodnotící kritéria jsou obvykle kvalita pracího cyklu, spotřeba vody a energií a ostatní vlastnosti pračky, včetně hlučnosti.

Úspora ano, ale…

Samozřejmě se při výběru soustředíme na úsporu vody, proto se výrobci snaží snížit spotřebu vody u praček na únosné minimum. Někdy se ale tento bohulibý záměr nepovede a prádlo vyndané po hodinovém cyklu z pračky nemusí vůbec být čisté. Pokud vám výrobce slibuje, že vyperete prádlo na lžíci vody (tedy pod 35 l na prací cyklus), počítejte s tím, že prádlo nebude vyprané a nejspíš se ani pořádně nerozpustí prášek. I tak je ale běžná spotřeba 40 l na vyprání jedné várky bavlněného prádla o polovinu méně, než kolik potřebují pračky staré deset a víc let (pokud ještě fungují).

Příliš krátké máchání

Než se definitivně rozhodnete pro konkrétní model, zjistěte si i to, jak dlouho se během pracího cyklu věnuje máchání. Kvůli úspoře energie a času se stává, že je máchání nedostatečné a prádlo zůstane plné pracího prostředku. Zachránit se to dá přídavným mácháním, ale tuhle funkci všechny pračky nemají. Takže i zde platí: šetřit ano, ale s rozumem.

Neostatečně prostorný buben

Kvůli nedostatku prostoru řada domácnosti volí slim provedení praček s předním plněním. Je sice výhoda, že ji nacpete i do docela malé koupelny či kuchyně, na druhou stranu nemusí být buben dostatečně prostorný na to, aby se v něm prádlo dobře vypralo. Stojí za zvážení, jestli nebude lepší pořídit si pračku s vrchním plněním, která také nezabere tolik místa, ale má prostorný buben.

Share

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *