Jak vyčistit a opravit okapní žlaby

Aby okapy správně fungovaly a odváděly srážkovou vodu ze střechy od domu, je nutné je pravidelně čistit a kontrolovat, jestli nejsou poškozené. Důležité je také dimenzování žlabů a vpustě, aby okapový systém dokázal zachytit i přívalové deště nebo neklesly pod vrstvou sněhu.

Vnitřní strana žlabu, která přiléhá k budově, musí být vždy vyšší, aby zachytila vodu směrem od objektu a v případě prudkých přívalových srážek nechala přetékat po vnější straně okapu.

Pravidelné čištění zjednoduší údržbu

Do okapových žlabů často napadá listí a větvičky, tím se ucpává odtoková roura a dochází k různým škodám. Pokud to tedy jindy v roce nestihnete, na podzim je kontrola okapů opravdu nutná.

Při čištění postupujte od výtokového otvoru na konec a vše, co do žlabů napadalo, pečlivě lopatkou odstraňte. Když odstraníte všechny nečistoty, udělejte zkoušku vodou, abyste měli jistotu, že jsou okapy průchozí a nikde se neucpávají. Zároveň přitom zjistíte případné netěsnosti, které je potřeba ihned odstranit. Na závěr se doporučuje vyčištěný okap ošetřit asfaltovým nátěrem, který prodlouží životnost okapového systému.

Větší opravy svěřte odborníkům

Některé menší opravy jistě zvládnete sami, větší problém ale nechte na odborníky, aby byla jistota, že bude všechno řádně fungovat. Laik by mohl i v dobrém úmyslu způsobit škody, které by se nákladně odstraňovaly.

Nejčastějším problémem bývá zanášení okapů, s tím si určitě poradíte. Stačí demontovat horní koleno a propláchnout ho. Pak propláchněte proudem vody z hadice i odtokovou rouru. Jestliže se okap ucpává často, položte na vrchní odtokový otvor mřížku, která zabrání zanášení roury hrubými nečistotami.

Poradit si můžete i se svěšenými žlaby, stačí je jen znovu upevnit v takovém sklonu, aby mohla voda odtékat. Svépomocí si jistě dokážete také vyměnit zkorodované části okapového systému..

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *